Seminár SAPI: Fotovoltika a OZE v roku 2020

Aj tento rok organizuje Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) tradičný výročný seminár „Fotovoltika a OZE v roku 2020.“ Organizátorom sa pomyselnú kvalitatívnu latku podarilo opäť zdvihnúť o niečo vyššie a zostaviť program so speakrami, o ktorých má odborná verejnosť naozaj záujem. Vyvrcholením semináru bude politická diskusia s členmi relevantných parlamentných aj mimoparlamentných strán na tému obnoviteľných zdrojov aj klimatických politík jednotlivých strán.

Seminár sa uskutoční v Bratislave, dňa 5. novembra 2019, v priestoroch Ponteo Activity Park.

Registračný poplatok je 139 € bez DPH a zahŕňa vstup, občerstvenie a obed. Členovia SAPI majú 30% zľavu. Prihlásiť sa môžete najneskôr do 30. októbra 2019  prostredníctvom registračného formulára. Kapacita sály je obmedzená.

Lokálny zdroj naďalej v centre pozornosti

Lokálny zdroj tento rok po 6 rokoch odblokoval stopstav na Slovensku. Teórii sme sa venovali už v predchádzajúcich ročníkoch, teraz sa o praktické skúsenosti s realizáciou podelí Miroslav Kubinec zo spoločnosti SolarEnergia. V rámci prvého bloku predstaví Martin Panáč zo spoločnosti Siemens český projekt batériového úložiska pre podporu systémových služieb a aktuálne novinky v oblasti striedačov predstaví Petr Kotrba zo spoločnosti Fronius. Siemens, Fronius a Viessmann sú aj hlavnými partnermi seminára.

Nové systémy podpory OZE

Obrovskou zmenou po prijatí novely č. zákona 309/2009 je jednotný výkupca, ktorým bude Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE). Aké budú povinnosti pre výrobcov, ako transformácia systému prebehne a čo bude nutné urobiť, príde za OKTE odprezentovať Igor Paško. O skúsenosti s aukciami sa následne podelí, v problematike výborne zorientovaný, rakúsky kolega Stefan Moidl z rakúskej veternej asociácie IG Wind.

Klimatická zmena

Seminár zohľadňuje aj aktuálne dianie vo svete. Klimatické zmena rozhodne nie je pre SAPI novou témou, no asociácie chce otvoriť diskusiu k národnému klimatickému plánu (NECP), na ktorom vedenie pracovalo naozaj intenzívne, keďže bude mať obrovský vplyv na to, koľko nových kapacít z OZE sa podarí zapojiť do roku 2030. V čase konania seminára by mala byť známa už jeho finálna verzia, o ktorej prídu porozprávať zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR. 

Zmenám a novinkám, ktoré prinesie tzv. Zimný balíček EÚ sa bude venovať Jozef Hudák z advokátskej kancelárie Poláček & Partners, ktorá je aj generálnym partnerom podujatia. Jozef Hudák priblíži aj problematiku Nariadenia EK o vnútornom trhu s elektrinou, ktoré má konečne direktívne vyriešiť spory ohľadom G-komponentu. 

Politická diskusia

Posledný blok otvorí popredný český energetický analytik Michal Šnobr, ktorý je známy svojimi veľmi presnými predpoveďami. Medzi jeho klientov patrili v minulosti skupina J&T, ČEZ, či české Ministerstvo financií. V súvislosti s blížiacimi sa voľbami nás bude následne zaujímať to, akú energetickú politiku plánujú presadzovať politické strany. Oslovili sme všetky relevantné subjekty a svoju účasť už potvrdili stany, KDH (Ivan Štefanec), OĽaNO (Eduard Heger), Progresívne Slovensko (Karol Hirman) a SAS (Karol Galek). Do akej miery sa tieto plány stretávajú s plánmi Európskej komisie, bude komentovať Lívia Vašáková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Prihlásiť sa môžete prostredníctvom registračného formulára.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.