Lokálne zdroje oficiálne možné realizovať

Ministerstvo hospodárstva SR má podľa energetického zákona podľa § 3 ods. 1 písm. c) zverejniť inštalovaný výkon v lokálnych zdrojoch, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť platiť tarifu za prevádzkovanie systému a ktoré je možné pripojiť do sústavy v roku 2019 v termíne do 28. 2. Dnes nastal ten deň keď sú čísla oficiálne vonku.

Koľko bude možné inštalovať Lokálnych zdrojov v roku 2019

MH SR dnes (27. 2.) zverejnilo limity na nové OZE a KVET inštalácie pre rok 2019. Lokálnemu zdroju sa ušlo 31 MW vo všetkých troch regionálnych distribučných sústavách. Viď oficiálna správa na stránke MH SR: Určenie inštalovaného výkonu za rok 2019. Je potrebné jednoznačne pochváliť ministerstvo, že si svoju úlohu splnilo s predstihom.

Samozrejme, že vec nie je taká ľahká ako sa javí na prvý pohľad. Limit LZ 31 MW je rozdelený na jednotlivé regionálne distribučné spoločnosti. Na miestne distribučné sústavy MH SR už nemyslelo.

Typ zdroja:OZE s doplatkomKVET s doplatkomLokálny zdroj
ZSDis, a.s.4013
SSD, a.s.4010
VSD, a.s. 408
Slovensko12031

Koľko môžu pripojiť doplatkových OZE, KVET a Lokálnych zdrojov miestne distribučné sústavy? Ťažká hádanka, v zásade nič alebo koľko chcú. Obe možnosti sú správne. Limit pre ne nie je určený a tak v súlade s Ústavou SR môžu robiť to čo im nie je zakázané.

Záver

Inštalatéri hor sa do rezervácií a inštalácií. 31 MW na celé Slovensko je “proklate” málo.

Komentáre

comments

2 myšlienky na “Lokálne zdroje oficiálne možné realizovať

 1. Keď chcete inštalovať FVE prerátajte si riadne ekonomiku. Batérie som počítal jednému pánovi minulý rok a nič moc. Opečiatkovaný inštalatér mu to nainštaloval, nedostal ani projekt. Návratnosť vyšla 19 rokov. Mal malú FVE s baterkami, 5kWp. To sa ešte naštve za pár rokov, keď zistí, že musí investovať do nových batérii. V rokoch 2009 – 2011 som sa FVE venoval intenzívne, pripojil som 2x1MW, inštalovali sme pár malých zdrojov na strechách.

  Jediná rozumná cesta aby vyšla aj ekonomika investorovi nie je cez batérie ale cez NET METERING. Aspoň toto mi ukazujú reálne čísla.

  Elektroautá, druhá smutná kapitola. Nechápem túto zvrátenosť keď Hyundai má už od roku 2013 autá na palivové články.
  SKK: https://autobild.pluska.sk/clanok/191547/hyundai-ix35-fuel-cell/
  EN: https://en.wikipedia.org/wiki/Hyundai_ix35_FCEV

  1. 5 kWp je síce malá FVZ, ale pre bežný rodinný dom asi 2 x väčšia ako je potrebné a schopné spotrebovať. Bohužiaľ aj tu platí, že ak si človek nenaštuduje kopu vecí, tak sa ľahko nechá napáliť. 5 kW s baterkami ho stalo cca. 10 k€. Ak niekto bez rozmyslu zaplatí takú sumu za FVZ s baterkou, tak ťažko dačo namietať.
   Dnes keď je k dispozícii google, bing a ty internety kde je kopu zdrojov na čítanie je každého osobné právo sa nechať podviesť. Len je potom slušné si sám povedať – bol som hlúpy. Aj ja som si to párkrát povedal. Ale v zásade som to nehádzal na iných, že ma podviedli. Ja som sa nechal napáliť, moja chyba…

   Elektroautá a vodíkové autá: aj jedno aj druhé má svoju budúcnosť. Čas ukáže kde je cesta…

   Net-metering je fajn socialistický nástroj na zdielanie nákladov a privatizáciu ziskov. To je však na dlhšiu diskusiu a rozbor.

   Najdôležitejšie je plánovanie budúcej OZE investície, či v malom – malý zdroj pre domácnosť, či lokálny zdroj na firmu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.