Poznámky o energetike 180131

Vo svete aj u nás doma sa toho deje celkom dosť. Samozrejme je tým zasiahnutá aj energetika a často je aj pôvodcom tých zmien. V takýchto pravidelne-nepravidelných článkoch zhrniem veci ktoré sa udiali a nie vždy sa dostanú do samostatného článku. Alebo nie sú vidieť v širších súvislostiach.

Zmeny na “jadrovej scéne”

Elektráreň Diablo Canyon. Zdroj: LATimes.com

Kalifornskí regulátori sa jedno myslene zhodli na odstavení posledného jadrového zdroja v ich štáte. Nebude to hneď, prevádzkovaný bude až do roku 2025, avšak po tomto roku už v Kalifornii nezostane ani jedna jadrová elektráreň. A to ich mali kedysi až 5.

Jej prevádzkovateľ Pacific Gas & Electric už v roku 2016 ohlásil jej uzavretie. Pracovala od roku 1985. Vraj by aj tak bola neekonomická vďaka zmenám v kalifornskej elektrizačnej sústave – špecifiky pre nárať OZE, zväčšujúcu sa energetickú efektívnosť a prechodu množstva zákazníkov od veľkých spoločností k novým lokálnym poskytovateľom.

Jadro však nie je mŕtve celkom. Vo svete sa viac a viac vkladá nádej (a teda aj financie investorov) do výskumu a vývoja tzv. Malých modulárnych reaktorov – SMR (Small Modular Reactor). Na rozdiel od “klasických” jadrových blokov s výkonom 500 a viac MW sa tieto vyznačujú malými výkonmi – zväčša do 100 MW. Americká NuScale požiadala jadrového regulátora o schválenie ich reaktora. V tomto prípade ide o reaktor s výkonom 50 MW. Je založen na dlhodobo používanej technológii ľahkovodného reaktora. Schválenie nebude vôbec jednoduché a ani krátke. Regulátor si na to vyčlenil 42 mesiacov.

A čo mi tu doma?

Na Slovensku sa snažíme dostavať klasickú jadrovú elektráreň – Mochovce 3 a 4. Vzhľadom na stav projektu a aj našej energetiky by bolo dobré, keby sa dielo podarilo, a to čím skôr. Paradoxné je, že sa touto stavbou radíme medzi veľmi malý počet štátov, kde akákoľvek reálna výstavba jadrových zdrojov prebieha. Lenže dva reaktory sa síce stavajú u nás, našich expertov na jadrovú energetiku (a už vôbec nie tú modernú) to nijako zvlášť neobohatí. A z tejto technológie sa určite nestane nový vývozný slovenský artikel.

Trumpov zásah do americkej fotovoltiky

Americký prezident schválil vysoké prirážky na dovoz. Detaily sa dajú čítať kade tade po nete, takže sa im moc venovať nebudem. Zarazili však dve veci.

Prvá je poznámka na webe Quora, kde sa aj táto téma rozoberá. Číňanka Erica Wong, ktorá študovala na Tsinghua University politické vedy a medzinárodné vzťahy to celkom vystihla: “Ako Číňanka si myslím, že je to veľmi dobrá vec – pre Čínu.
…, viac dôležité je, že USA si nepomôže a viac bude zaostávať za Čínou. Krátkodobý export do USA síce poklesne, ale štáty budú viac zaostávať ale USA je iba jeden trh….
Ďakujem vám p. Trump. Čína investovala veľmi veľa sa stať svetovým lídrom vo fotovoltike a jej produkcii a týmto len priznávate, že USA nevie viac súťažiť v tejto oblasti.

Druhá je menej priaznivá pre EU: Trump sa rozhodol, že na importované panely zavedie 30 % tarifu – to znamená, že každý kto dovezie FV panely nad kvótu (2,5 GW) zaplatí Spojeným štátom extra financie. Ak to porovnám s podobným princípom tu u nás v EU, tak EK zaviedla systém “Minimálne dovoznej ceny – MIP (Minimal Import Price)” – to znamená, že Číne (a iným) povedala: “Zdražte svoje panely a my to zdraženie radi zaplatíme.” Teda nešlo o zvýšenie príjmu našich financií z (vraj) dumpovaných cien panelov, Len sme Číne dovolili menej tlačiť na ich ceny.

Aby bolo jasné – ani Trumpov dekrét nie je správny, ale aspoň na paneloch zarábajú oni a nie výrobca…

Celkovým dôsledkom sa napr. venuje server renewableenergyworld.com, alebo pv-magazine.com takže detaily nájde aj tam.

Poznámka na okraj: Trumpové “America first” sa čím ďalej tým viac začína podobať na to čo mi starší poznáme ako vtip o zlatú mrežu – Sovietsky zväz bol vo všetkom o dva kroky pred nami (ostatnými socialistickými krajinami). Len bolo všeobecné tajomstvo, že my ostatní sme stali krok pred priepasťou…

OZE v EU

Energetický štvorlístok Michala Bartka [TASR/Pavol Remiaš] Zdroj: euractiv.sk
Európsky parlament schválil mandát pre EK aby presadzovala podstatne vyšší podiel OZE do roku 2030 až na 35 %. (Správy o tom si môžte prečítať napr. tu: EP má ambiciózne ciele pre ekologickejšie a efektívnejšie využívanie energieObnoviteľné zdroje majú rásť rýchlejšie. Europarlament odhlasoval nové ciele). Potiaľ skvelá správa, avšak…

Server EURACTIV v podobnom čase zverejnil aj článok o (nie len) slovenskom podiele OZE: Podiel obnoviteľných zdrojov na slovenskej spotrebe energie klesol. Podiel jednotlivých štátov (20% do roku 2020) je pre všetky štáty záväzný ale podiel 35% do roku 2030 nie. So záväzným cieľom si viaceré krajiny EU nelámu hlavu aby ho splnili, čo potom bede s cieľom, na ktorý nie sú záväzné kritériá?

Zelená domácnostiam – praktický jediná možnosť inštalácie OZE

V 18. kole Zelenej domácnostiam získalo poukážky na fotovoltické panely 588 domácností v mimobratislavských regiónoch. Medzi vydanými poukážkami je 143 bez využitia elektrickej akumulácie.” Zdroj: zelenadomacnostiam.sk. Server Energie-portal.sk to nazval príhodnejšie “Domácnosti sa prvýkrát v roku 2018 bili o dotácie na OZE. V hre bolo 1,6 milióna eur“. Kolo bolo kvôli veľkému záujmu domácností otvorené len asi deväť minút.

Tento nie veľmi dôstojný stav je daný samotnou filozofiou prihlasovania. Viacej krát toto bolo kritizované (aj tu: “Zpropadená” Zelená domácnostiam). V rámci tohto pilotného projektu sa nedá očakávať už žiadna zmena, a tak pri ďalších kolách podľa zverejneného harmonogramu (nasledujúce bude otvorené 6. februára 2018 o 15. h.) sa dá čakať tá istá naháňačka o dotáciu.

Ostáva mi veriť, že pre pokračovanie (po roku 2018) tohto úspešného programu bude mať SIEA dosť síl aby pripravila priebežné prihlasovanie a čerpanie.

OZE v Sk celkovo

Ako som odkazoval o kapitolu vyššie, tak “Podiel obnoviteľných zdrojov na slovenskej spotrebe energie klesol“. I napriek bežiacemu projektu Zelená domácnostiam, viď vyššie, nie je veľmi reálne, že by Slovensko svojim záväzkom dostálo so cťou. Príčin je množstvo. Medzi najväčšími príčinami vidím celkový odpor voči OZE ako takému. Regionálne distribučné spoločnosti majú od decembra 2013 vyhlásený Stop stav na pripájanie akýchkoľvek nových OZE. (Poznámka: stop stav má svoje rácio – nie technické, ale finančné, viď Najväčší “problém” rozvoja slovenského OZE – jeho minulosť = TPS).

Bývalý predseda ÚRSO verejne vyhlasoval, že OZE sú zlé a energetike škodia.

Ministerstvo Hospodárstva už tretí rok pripravuje zásadnú novelu energetického zákona a zákona o podpore OZE. SAPI prišla s návrhom Lokálneho zdroja, MH SR si ho akceptovalo, avšak potrebné a sľubované novely stále ešte nevidno…

A tak dnes sú iba dve možnosti ako inštalovať OZE: Pre domácnosť využiť tzv. Malý zdroj (s alebo bez podpory Zelená domácnostiam) alebo výroba výlučne pre vlastnú spotrebu. Pre podnikateľov je to “ešte jednoduchšie”: môžu realizovať zdroje iba výlučne na vlastnú spotrebu: OZE: Ako vyrobiť elektrinu podľa zákona.

 

Ilustračný obrázok ukazuje humorne rozporuplnosť tohto sveta. Zdroj: financnytrh.com

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.