Zmeny v energetike a OZE na obzore

Minister hospodárstva Peter Žiga predstavil plány svojho rezortu na rok 2018. Tlačová správa je aj na webe ministerstva (tu). Okrem nových zahraničných investícií sa venoval dosť energetike. Pozitívne je, že veľkú časť z toho zabrali OZE a tento raz aj ich smerovanie do budúcnosti. Teda nielen sťažovanie sa, že tie nezvládnuté OZE zdražujú koncovú cenu elektriny. Čo všetko p. minister povedal si rozoberieme v tomto článku.

Ministerstvo hospodárstva už vie ako na staré aj nové OZE

Ako sa píše na stránke MH SR: “Prioritami Ministerstva hospodárstva SR v roku 2018 budú reformy v energetike, zmeny filozofie pri podpore investícií a zlepšovanie podnikateľského prostredia. Skonštatoval to pred médiami minister hospodárstva Peter Žiga za účasti rezortných štátnych tajomníkov Rastislava Chovanca a Vojtecha Ferencza.” (Zdroj: Ministerstvo hospodárstva predstavilo priority v roku 2018).

Energetike sa venovala prvá časť priorít MH SR: “Nová legislatíva ohľadom obnoviteľných zdrojov energie (OZE) by podľa ministra mala byť pripravená tak, aby nezaťažila koncové ceny elektriny pre odberateľov. „Chceme zachovať všetky práva pre existujúcich výrobcov, pričom pre nové zariadenia, ktoré budú inštalované v tomto a ďalších rokoch už budú formy podpory obmedzené,” avizoval. Noví výrobcovia z OZE tak podľa neho budú viac vystavení trhovým podmienkam.

Podpora OZE bude mať novinky. „Chceli by sme urobiť tzv. centralizáciu výkupu elektriny prostredníctvom jednotného výkupcu. Dodnes vykupujú elektrinu z OZE distribučné spoločnosti, ZSE, SSE, VSE. Toto by sme chceli zmeniť, od roku 2019 by mal byť jeden výkupca, čo bude jednoduchšie aj administratívne a bude väčší poriadok na trhu,” avizoval. 

Ďalšou novinkou v energetike bude zavedenie inštitútu tzv. lokálneho zdroja. „Ak doteraz vyrábal podnikateľ elektrinu z OZE, napríklad zo slnka, dodával ju do distribučnej spoločnosti, aby ju následne od nej kúpil pre svoje potreby,” poznamenal.

Žiga zároveň avizoval, že rezort hospodárstva plánuje reformovať TPS tak, aby prišlo k zníženiu koncových cien elektriny pre podnikateľov. „Podnikatelia majú vyššiu cenu elektrickej energie ako v susedných krajinách. Hovoríme o sume 80 až 100 miliónov eur, ktoré budeme hľadať v rámci štátneho rozpočtu alebo iných zdrojov,” povedal. Podpora ohľadom TPS sa podľa neho bude týkať asi 200 podnikateľských subjektov, ktoré majú energeticky náročnejšie výroby.” (Zdroj: MH SR).

Čo to znamená pre súčasných výrobcov elektriny z OZE?

Rád by som povedal, že okrem administratívnych zmien, vlastne nič. Len namiesto dvoch faktúr (za “straty” a doplatok) na distribučku a energetiku, budú posielať jednu (alebo dve) faktúry na inú inštitúciu. Zatiaľ to vyzerá takto celkom optimisticky.

Vždy sa však nájde nejaké ALE. Podľa predbežných návrhov, ktoré však vôbec nemusia súhlasiť s budúcim reálnym výsledkom, sa však uvažovalo aj s tým, že sa zavedie akási “služba platby za odchýlku”. Prevzatie zodpovednosti za odchýlku malo byť podľa tohto predbežného návrhu “stále bezplatné”, avšak služba administrovania tejto odchýlky mala byť platená. V súčasnosti sa prestalo o tomto návrhu hovoriť, čo je dobre.

Ostáva veriť, že keď MH SR dá svoj finálny návrh zmeny oboch energetických zákonov (251/2012 a 309/2009), že tieto optimistické vyjadrenia budeme môcť skonštatovať ako naplnené.

Aké sa ukazujú možnosti pre rozvoj nových OZE

Podporu nových OZE môžme rozdeliť do dvoch oblastí: Lokálny zdroj a Aukcie. Zavedenie lokálneho zdroja by bola skutočne podpora rozvoja miestnych a slovenských OZE. U aukcií už to tak dobre nevidím. Poďme sa teda pozrieť bližšie čo tieto dva pojmy znamenajú.

Lokálny zdroj

Lokálny zdroj by mala byť “odpoveď” na problém viac ako štyri roky trvajúceho stop-stavu na pripájanie nových OZE do distribučných sústav. Je to spôsob ako si podnikateľ, alebo osoba, vyrobí sám pre seba elektrinu a iba malé množstvo, ktoré nevie spotrebovať by mohol zadarmo odovzdať do distribučky. To má niekoľko pozitívnych dôsledkov: výrobca sa bude snažiť inštalovať zdroj iba s takým výkonom aby prevážnu väčšinu vedel spotrebovať. Tým, že distribučky nebudú musieť za tento prebytok platiť, tak sa nevytvára tlak na koncovú cenu elektriny (nie je nutné navyšovať TPS). Takto sa umožní rozvoj malých OZE pri nulovom tlaku na ceny elektriny.

P. minister v relácii TA 3 povedal, že očakáva zavedenie aj ročného limitu na množstvo takýchto nových lokálnych zdrojov. Presné číslo nepovedal, ale vyjadril sa, že sa mu napr. 50 MW ročne javí ako prijateľné.

Aukcie

Ďalší spôsob rozvoja OZE (najmä tých veľkých nad 500 kW) by mal byť umožnený pomocou aukcií. Štát si zadefinuje koľko a akých nových OZE výrob požaduje a na ich realizáciu vypíše “aukciu” (inak povedané tender na dodávku). Akcie v jednotlivých technológiách vyhrajú realizátori, ktorí ponúknu najnižšiu cenu produkovanej elektriny.

Zatiaľ to vyzerá “dobre”, avšak skúsenosti z už realizovaných aukcii sú rozporuplné. Na jednej strane rezonuje veľké nadšenie z cien, ktoré sú jednotlivé technológie schopné zabezpečiť. Pri vetre sa pohybujú na úrovni kolo 30 €/MWh, cenu elektriny z fotovoltiky stlačili na úroveň okolo 40 až 45 €/MWh. To je tá lepšia správa.

Horšia správa, je že podľa viacerých OZE asociácií v Európe sa málokedy aukcií zúčastňujú malí lokálni realizátori. Úspešnými v takto nastavených pravidlách sú zväčša obrovské finančné skupiny, ktoré si môžu dovoliť realizácie desiatok a stoviek MW naraz a pre ktoré nie je problém zabezpečiť “dlhé” peniaze – úvery so splátkami cez 10 rokov. Z týchto skúseností sa dá urobiť záver, že v aukciách bude pravdepodobne úspešných málo slovenských firiem a firmičiek a stanú sa “korisťou” nadnárodných obrovských realizátorov.

Zrejem si však treba vybrať – lacné zdroje zo zahraničia alebo rozvoj našich miestnych firiem.

Záver

Veľmi rád by som veril, že po dlhých rokoch sa situácie pre rozvoj OZE skutočne obracia v ich prospech. Aj tu sme dávali množstvo príkladov, ako svet ide úplne odlišným smerom ako mi tu doma. OZE sa za roky práce  OZE nadšencov dostali z “nálepky” ďalšieho tunela, na pozíciu kam by mali patriť – ako seriózny zdroj energie (najmä elektriny). MH SR, ale aj viacerí politici, začínajú vnímať potrebu zmeny časti našej energetickej základne z fosílnych zdrojov na OZE. Určite tomu pomohol aj “náš” podpredseda EK p. Maroš Šefčovič a jeho usilovná práca na vytvorení Energetickej únie. Ale nielen na jej vytvorení, najmä na jej vysvetľovaní a propagácii.

Na druhú stranu, je nutné skonštatovať, že o to viac je treba byť v strehu, lebo so zmenami na poslednú chvíľu (dokonca otočkami o 180°) máme svoje skúsenosti. Nezostáva veriť, že tendencia p. Holjenčíka (bývalého šéfa regulátora) na zásadné zmeny mimo zákonných práv sú preč a že takto dobre avizované zmeny v OZE a energetike sa stanú reálnymi.

Sprievodný obrázok: zdroj MH SR

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.