Zaujímavosti z priebehu konferencie TOP 2017

V dňoch 20. až 22. 9. prebehol v Šamoríne ďalší (už 23.) ročník konferencie TOP 2017 (Technika ochrany prostredia). Aj tento rok mala konferencia nabitý program. O akcii sme informovali pred jej konaním a ako mediálny partner vám prinesieme viacero podrobnejších informácií. Teraz sa však na konferenciu pozriem skôr z pohľadu celkového a organizačného.

Prostredie a jeho ochrana – slušne široká téma pre jednu konferenciu

To, že prostredie – priestor kde žijeme, pracujeme, podnikáme ale aj sa zabávame – je potreba chrániť je jasné. Avšak ako túto jednoduchú myšlienku implementovať prakticky vo všetkých rozmeroch nášho života už tak jednoduché nie je. O tom svedčí aj záber konferencie.

Hlavná téma konferencie bola “Automobilový priemysel – dopady na životné prostredie“.

Okrem stredajšieho plenárneho zasadania boli na konferencii ďalšie sekcie:

  • Odpady z automobilového priemyslu
  • Zelená ekonomika
  • Stavebný odpad
  • Obnoviteľné zdroje energie
  • Energetické zhodnocovanie odpadu
  • Materiálové zhodnocovanie odpadu
Videopríhovor eurokomisára Maroša Šefčoviča

Konferenciu v plenárnom zasadaní otvorili príhovory hostí – Borisa Suska, štátneho tajomníka MŽP SR a eurokomisára Maroša Šefčoviča (video príhovor). Po nich už začali prednášky. Prvá bola od prezidenta Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) Juraja Sinaya – Automobilový priemysel a jeho vplyv na ŽP. Za MŽP predstavila “Nové výzvy v ochrane ovzdušia” p. Zuzana Kocunová.

Veľmi zaujímavá bola prednáška rektora UK p. Karola Mičietu “Fytoindikácia a monitoring ekogenotoxického vplyvu cestnej premávky”. I keď podľa názvu ide o komplikovanú tému, tak p. profesor  hovoril o vplyvoch malých prachových častíc (oficiálne Tuhé znečisťujúce látky). Moniturujú sa prachové častice s rozmerom pod 10 mikrometrov (PM10) a pod 2,5 mikrometrov (PM2,5). Ale ešte menšie – PM1 už nie sú monitorované, ale ich škodlivosť môže byť dlhodobá aa na genetickej úrovni.

Prezident Združenia recyklátorov Rakúska p. Martin Car ukázal príklad rakúskej recyklácie stavebného odpadu. Veľmo zaujímavá bola aj prednáška p prof. Michala Bartka “Elektromobilita a výroba s uskladnením elektrickej energie z OZE – vzájomne výhodná spolupráca”.
Následne prezident KUVOZE p. Pavel Gombík pozval všetkých na sprievodnú akciu – ukážka súčasnej dostupnej alternatívnej ekologickej mobility.

Ekologická mobilita na TOP

Ústav výrobných systémov, environmentálnej techniky a manažmentu kvality a KUVOZE zabezpečili ukážku viacerých možností ekologickej mobility. Či už elektromobility batériovej alebo hybridnej, ale aj vozidla na plyn.

Tu by som aj chcel poďakovať za pomoc pri organizovaní TeslaClub Slovensko, p. Bartkovi a samotnému KUVOZE, ktorí zabezpečili vozidlá.

Tesla Model S a X

Za TeslaClub Slovensko sa podarilo predstaviť Tesla Model S (p. Medek a Kurek) a najvýkonejšiu verziu Tesla Model X. Tú priviezol Jiří Vlk, a to je určite expert na dlhé jazdy elektromobilom – zúčastnil sa expedície za 80 dní okolo sveta na EV. To je ukážka, že ak je chuť, tak EV sú reálna alternatíva.

Mestský elektromobil v porovnaní s “dospelými” autami

P. Bartko prispel zaujímavou alternatívou mestskej elektromobility. O jeho vozidlách už sme písali tu: Najdostupnejšie elektroauta na Slovensku

Obhliadka pred jazdou

KUVOZE zabezpečilo dva hybridy: jeden z najstarších a “klasických” Toyota Prius a plug-in hybrid Mitsubishi Outlander.

Všetky tieto autá si mohli účastníci odskúšať. A bol o to i napriek upršanému počasiu dosť záujem.

Pokračovanie konferencie

Spomenúť všetky prednášky z konferencie je nad rámec tohto prehľadu. K niektorým sa určite v ďalších článkoch vrátime. Tiež by som rád odkázala na rozhovor s dekanom SjF STUBA p. prof. Šoošom: “Ochrana prostredia a automobilizmus – spojené témy na TOP 2017“.

Druhý deň v sprievodnom programe bolo aj Slávnostné odovzdávanie cien TOP 2017 odovzdávanie certifikátu o EMAS.

Boli odovzdané: Environmentálna technológia, Progresívna idea (cenu odovzdal zástupca ministra ŽP SR) a Študentská práca (cenu odovzdal za KUVOZE jej prezident). Zástupca MŽP odovzdal veľmi cenné osvedčenie o registrácii v jednom z dobrovoľných nástrojov ochrany ŽP – EMAS.

V piatok bol posledný deň konferencia. Aj tu odznelo množstvo zaujímavých prednášok. Spomeniem aspoň dve veľmi úzko spojené s obnoviteľnou energetikou: p. Šoltésová a p. Veverka zo SIEA porozprávali o nástrojoch OP KŽP – možnej podpore celkovo a hodnotení prebiehajúceho projektu Zelená domácnostiam.

Video príhovor eurokomisára Maroša Šefčoviča:

Ukážka audio, mechanicko, vizuálnej šou Tesla Model X:

Ďakujem Jiřímu Vlkovi.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.