TS: NAFTA a.s. – zisk po zdanení takmer 80 mil. €, vďaka flexibilite a inováciam

NAFTA: Cestou k udržaniu si pozície na energetickom trhu je flexibilita služieb a inovatívnosť produktov

Bratislava, 25. júla 2017 – NAFTA a.s., ktorá je významným operátorom podzemných zásobníkov zemného plynu (PZZP) na Slovensku aj v regióne strednej Európy, dosiahla v roku 2016 zisk po zdanení vo výške 79,553 mil. Eur. Podzemné zásobníky spoločnosti pred začiatkom zimnej sezóny v roku 2016 zaznamenali historicky najvyšší stav naplnenia a počas celého roka firma spoľahlivo plnila požiadavky klientov bez obmedzení.

V porovnaní s rokom 2015 sa situácia na trhu s uhľovodíkmi stabilizovala a ceny komodít ostali aj naďalej na pomerne nízkej úrovni. „Súčasná situácia na energetickom trhu je pre firmy impulzom pre efektívnejšie riadenie aktivít, zvyšovanie flexibility služieb, a tiež hľadanie nových projektov, ktoré sa zaslúžia o ich budúci rozvoj. Spoločnosť NAFTA na túto situáciu vnímavo reaguje, a tak aj v roku 2016 ostala úspešným hráčom na energetickom trhu,“ uviedol Martin Bartošovič, generálny riaditeľ spoločnosti NAFTA.

Na zmeny požiadaviek trhu reagovala NAFTA predovšetkým vytváraním a ponukou takých produktov, o ktoré majú klienti záujem. V uplynulom roku sme sa napríklad vrátili s produktom Opcia na skladovaciu kapacitu, ktorý opätovne zaznamenal značný úspech. Samozrejmosťou pri poskytovaní služieb bolo aj zníženie počtu odstávok s dopadom na  klienta, čo si vyžiadalo systematické plánovanie a riadenie prác údržby a rekonštrukcií.

Investície spoločnosti dosiahli úroveň 6,4 mil. eur, pričom smerovali napríklad do druhej etapy projektu Záhorská Ves, v rámci ktorej boli do zberného plynového strediska pripojené ďalšie tri ťažobné sondy. V rámci investícií NAFTA venovala pozornosť tiež zvyšovaniu bezpečnosti na zariadeniach PZZP.

To, že bezpečnosť je pre spoločnosť NAFTA dôležitou prioritou potvrdili aj výsledky auditu procesnej bezpečnosti, ktorý v roku 2016 vykonala podľa medzinárodnej metodiky nezávislá audítorská spoločnosť DNV GL. V tomto audite NAFTA dosiahla výrazne nadpriemerné hodnotenie.

Po dlhodobých prípravách NAFTA začala i spoluprácu so spoločnosťou Cub Energy Inc. v oblasti prieskumu a ťažby uhľovodíkov na území Ukrajiny. Ide o úspešný krok v stratégii rozvoja aktivít spoločnosti na zahraničných trhoch. NAFTA zároveň pokračovala v skúmaní možností etablovania sa aj na ďalších zahraničných trhoch, ako je napríklad Nemecko či Turecko.

Rok 2016 priniesol pokračovanie jedinečného projektu uskladňovania energie z obnoviteľných zdrojov v podzemných geologických štruktúrach – Underground Sun Storage, v ktorom je NAFTA jedným z partnerov lídra konzorcia, rakúskej spoločnosti RAG.

V roku 2016 bolo ukončené fyzické vtláčanie zmesi plynu a vodíka do ložiska a v súčasnosti je už úspešne zavŕšená aj testovacia prevádzka projektu. Kapacita obnoviteľných zdrojov neustále narastá, a preto je potrebné hľadať ich synergie s plynárenstvom, ktoré by zaručili vzájomnú podporu a úspešné fungovanie oboch zdrojov v budúcnosti, a ktoré by spoločnosti NAFTA priniesli možnosť transformácie z podzemného skladovateľa zemného plynu na skladovateľa energie.

K 31. decembru 2016 pracovalo v spoločnosti NAFTA 649 zamestnancov.

NAFTA a.s. je kľúčovým skladovateľom zemného plynu na Slovensku a zároveň slovenským lídrom v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. Majoritným, 56,15 % akcionárom spoločnosti NAFTA a.s. je SPP Infrastructure, a. s., spoločnosť Czech Gas Holding Investment B.V. vlastní 40,45 % akcií.

Zdroj: NAFTA a.s.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.