Švajčiarsko a OZE – pohľad “turistu”

V minulom týždni som bol na rokovaniach v Švajčiarsku a tá krajina ma uchvátila. Mal som samozrejme dosť silnú predstavu čo čakať. Nebola to moja prvá návšteva. Avšak prvá od doby čo sa na plno venujem alternatívnej a obnoviteľnej energetike. Čo som tam videl popíšem v tomto článku.

Švajčiarsko – čistá a upravená krajina

Názov trošku zavádza – v Švajčiarsku som bol služobne. Ale keďže som tam “musel”, tak som to využil a okrem kolegu (je celkom dobré, keď kolega na firme je vlastný syn:-)) som zobral aj manželku. Takže trošku som bol ako turista, trošku služobne.

Na rozdiel od predchádzajúcich ciest, som bol teraz autom, tak som mal možnosť vidieť viac z krajiny. Navyše sme časť času strávili v Zürichu a druhú časť pri Lugane, takže sme prešli z jednej strany Švajčiarska na druhú. O krajne som mal predstavu, že je to čistá a aj na vidieku udržiavaná krajina. A v tomto ohľade som nebol sklamaný. Je to tak.

Medzi severom a juhom Švajčiarska sme síce išli najmä po diaľnici, ale aj tak sa nedalo nevšimnúť množstvo odlišností od našej krajiny. Medzi Zürichom a Luganom som prešiel a napočítal 45 tunelov, vrátane najdlhšieho 17 km Gotthardského. A to nepočítam minimálne tri “galérie” – veľké betónové strechy nad cestou.

Malá odbočka: tieto galérie ma zaujali aj v súvislosti so súčasnou uzávierkou cesty pod Strečnom. Jedno z bezpečných riešení tohto nášho problému bolo aj navrhované spraviť práve takú galériu. Len my proste musíme asi počkať, kým sa utrhne poriadna skala a niekoho zabije. Potom, na veľa, z rezervy premiéra a za veľkého rachotu spustíme jej budovanie.

Švajčiarsko a OZE

Od doby čo sa venujem OZE a alternatívnej energetike na plno, viac si aj také veci pri cestovaní všímam. A preto mi do očí udreli viaceré riešenia, ktoré u nás asi zatiaľ nie sú možné. Po ceste som stretol minimálne dve vodné elektrárne, ktoré si vodu privádzali z veľkej diaľky a výšky potrubím na povrchu. Bohužiaľ sa pri ceste diaľnicou ťažko fotografuje. Ale podarilo sa mi ich vyhľadať na googli:

Vodná elektráreň pri Ambri Zdroj: Google
Iná vodná elektráreň pri obci LAVORGO Zdroj: Google

Ako vidno, viesť hrubé potrubia z pomerne vysokého kopca a lesom nie je pre Švajčiarov vôbec problém.

Ale nie len to. Pred vstupom do dlhého tunela bola zápcha, tak som mal ešte viac času sa obzerať. A tiež urobiť fotky z toho čo som videl. A tu ma zaujala ďalšia “nepredstaviteľná” vec: veterné turbíny na hrebeni hôr. Keďže predsa len boli turbíny pomerne ďaleko, tak som fotku trošku upravil aby bolo vidno to čo ma zaujalo.

Veterné turbíny na hrebeni

Všetky tri OZE v mape:

[wpgmza id=”1″]

Povzdych namiesto záveru

Okrem iného tak v Švajčiarsku nedávno prebehlo referendum o budúcej energetike: Jadro vs. OZE – Švajčiari majú jasno. Toto jasne ukazuje, že medzi nami a nimi je stále veľký rozdiel. Švajčiarov je o niečo viac ako nás, majú menší štát, viac vodnej plochy a vyššie kopce:

Krajina Populácia Plocha Plocha vody
 Švajčiarsko  7 762 000  41 290 km²  1 520 km² (3,7 %)
 Slovensko  5 397 036  49 036 km²  931 km² (1.9 %)

Vo všeobecnosti je úcta voči prírode vo Švajčiarsku ďaleko vyššia. Správanie sa k okoliu ukazuje, že si svoju krajinu vážia. A napriek tomu je v Švajčiarsku viac veterných turbín (ktoré podľa prevažujúceho slovenského názoru “špatia krajinu”). Majú podstatne viac a rozvinutejších lyžiarskych stredísk alebo vodných turistických areálov. To isté sa týka vodných elektrární, či už priehrad alebo derivačných – takých ako sú na fotkách vyššie. Na strechách domov bolo vidno viac fotovoltických elektrární ako u nás.

Švajčiari si proste uvedomujú, že Slnko svieti zadarmo, voda tečie a vietor fúka rovnako zadarmo. To znamená, že dôležitá je najmä prvotná investícia a správne začlenenie do celkového systému. Ale pevne verím, že aj u nás dospejeme k podobnej úcte voči životnému prostrediu a “darom”, ktoré dostávame.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.