Nechýbame u toho – Slováci a Češi na Intersolar 2017

V stredu 31. 5. pokračovali obe konferencie – Intersolar aj ees. Súčasne to bol aj prvý deň najväčšej európskej udalosti slnečnej energetiky – výstavy Intersolar a vzrastajúcej výstavy o uskladnení elektriny výstavy ees (electrical energy storage). Na výstave nechýbali ani slovenskí a českí vystavovatelia. Poďme sa stručne pozrieť čo výstava priniesla a aká bola účasť nás a našich susedov.

Čo Slováci a Česi ukázala na výstave

Slovensko – skromne ale špičkovo

Na začiatku treba povedať, že Slovensko sa drží hesla radšej jeden kvalitný stánok ako veľa kvantity. Na výstave bol jeden jediný stánok slovenskej firmy – Solargis.info. Firma za svoj krátky život prerástla hranice Slovenska a poskytuje služby celému svetu. A tie služby sú mimoriadne: výpočet energetického výnosu FV riešenia na celom svete – pvPlanner a nezávislé monitorovanie výkonu FVE – pvSpot. Tieto dve hlavné služby dopĺňajú aj ďalšie ako iMaps, ClimData a solarMaps. Naposledy sme o nich písali tu: Fiktívna prekážka nasadenia fotovoltiky – predikovanie „nepredikovateľného“ zdroja.

V súvislosti s firmou mi napadá názov relácie v Slovensko rozhlase: naši ale svetoví.

Česká republika – riešenia na svetovej úrovni

Česi podľa zoznamu vystavovateľov majú na výstave až 10 firiem. Avšak päť z nich zdiela jeden stánok – veľmi efektívne riešenie pre malé firmy a akademické spinoff-y – Pod hlavičkou Technology Centre CAS boli na stánku A2.415 tieto firmy: SVCS Process Innovation s.r.o.; Czech University of Life Sciences Prague; SOLARMONITORING s.r.o.; Traxle Solar sro.

Z tohto riešenia účasti na výstave by sa mohli poučiť aj viaceré slovenské firmy a technologické agentúry, ktoré by vedeli svetu priniesť aj naše zaujímavosti.

Zaujala ma najmä firma SOLARMONITORING s.r.o., ktorá predstavovala veľmi zaujímavý FV panel. Jeho delikátnosť je v dvoch smeroch: A. FV polovodiče sú umiestnené medzi dvom sklami a v špeciálnom géli. Životnosť takéhoto panelu je podľa autorov až 50 rokov, s menšou degradáciou a bez PID. B. na zadnej strane FV panelu je batéria a to nie hocijaká – batéria od českej HE3DA (už sme o nej aj tu písali: Nádejná litiová batérie z Čiech a Naznačený smer vývoja elektroenergetiky? Smart Energy Forum Praha).

 

I ďalšie stánky majú čo ponúknuť. Firma UNITES Systems, a.s. vystavovala svoj systém Kerberos. Je to síce z mojej strany nie veľmi preferovaný priamy ohrev teplej vody z fotovoltiky bez možnosti elektrinu použiť inde v dome. Ale je to systém jendoduchý, používa normálny (pokojne už dávno nainštalovaný) bojler a riadi ohrev tak, že keď nie je dosť slnka, tak ohreje zo siete. Vieo energetických tokoch informovať, tak si každý majiteľ vie presne spočítať či sa mu inštalácia oplatila.

Kerberos sa nehrá na záchranu sveta alebo svetovo vynímané riešenie. Proste ponúka ekonomický alternatívny systém ohrevu teplej úžitkovej vody.

Tieto dve české firmy majú stánky na dvoch miestach haly B3: Teco a.s.Solar Monitor s.r.o. Podľa mňa je to škoda, lebo mohli využiť synergický efekt a mať jeden spoločný väčší stánok. Obe spolupracujú a navzájom sa propagujú a de facto riešia podobnú oblasť Smart Home a Smart Energy. Jedny (Teco) prišli k riadení domu z automatizačných systémov a druhý (Solar Monitor) zasa od komunikácie a monitoringu striedačov a väčších FVE.

V každom prípade Solar Monitor je už dnes viac ako len monitorovanie FVE. Je to riešenie pri opravách (výmene) striedačov na väčších elektrárniach, kde sa už nedá kúpiť invertor od firmy, ktorá zmizla z trhu. Pri výmene za iný značku často dochádza k problému, že pôvodný monitoring nie je schopný “čítať” nový striedač. A vtedy je vhodné nasadiť Solar Monitor, ktorý vie komunikovať s desiatkami značiek a stovkami typov striedačov.

Dnes sa ich riešenie dostalo tak ďaleko, že vedia cez monitorovanie a meranie elektriny riadiť viac ako len FVE. Stali sa súčasťou aj Smart Home riešení.

Naopak firma TECO so svojim systémom Foxtrot prešla z veľkej priemyselnej automatizácie do segmentu rodinných domov a ich riadenia. Od zhasínania (po nás zábudlivých) až po komplikované úlohy Smart Home technológií. No a tam kde má takýto dom aj vlastný zdroj elektriny (fotovoltiku) spolupracujú so Solar Monitorom.

V priebehu stredy sa mi nepodarilo navštíviť ešte tieto dve firmy: Carport Systeme s.r.o. a GWL Power Ltd.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.