I tak sa dá informovať o energii Slnka – anonymne a zavádzajúco

Čitatelia webu mi sem, tam posielajú odkazy na webe. Ja som im vždy rád. Lebo web je tak široký, že sa nedá čítať všetko. Nie na každý reagujem odpoveďou a už vôbec článkom. Tentokrát však miera dezinformácie v poslanom linku prekročila pre mňa únosnú mieru a tak som si povedal že sa mu povenujem.

Účelová argumentácia na mojaelektraren.com

Bežne na klamlivé weby nereagujem, lebo robiť im negatívnu reklamu je vlastne robiť im reklamu. Teraz spravím výnimku. Aj preto, že sa nedá nájsť na stránke majiteľ a autor.

Hneď na úvodnej stránke sa web pochválil, že sa dá inštalovať 2 kW FVE systém s použitím dotácie SIEA (v programe Zelená domácnostiam). Z toho vyplýva, že autorom je vyškolený odborník – každý registrovaný zhotoviteľ musí mať aspoň jedného inštalatéra s osvedčením MH SR. Také osvedčenie sa dá získať iba po školení a preskúšaní ministerskou komisiou.

Autor rovno ponúka FVE s výkonom 2 kW: “VYUŽITE DOTÁCIU ZO SIEA A VYBERTE SI NAJEFEKTÍVNEJŠÍ FOTOVOLTICKÝ SYSTÉM 2,0 kW”. Tým, že ponúka “dotáciu zo SIEA” vie presne aj pravidlá, za ktorých je možné podporu na inštaláciu OZE (a teda aj fotovoltiky) čerpať. Odhliadnúc od nesprávneho použitia slov, je táto informácia ešte vlastne v poriadku. Ale keď sa začne porovnávať, už ide do účelového “ohýbania” faktov.

Porovnáva tri varianty montáže FV technológie (mojaelektraren.com/blank-1):

 1. VÝROBA ELEKTRINY S PRIPOJENÍM DO VNÚTORNEJ SIETE DOMU
 2. VÝROBA ELEKTRINY S AKUMULÁCIOU DO BETÉRIE (okopírované z webu – nielen ja som dislektik pri písaní)
 3. VÝROBA ELEKTRINY PRE OHREV VODY A KÚRENIE

V prvom rade: keď niekomu hovorím o fotovoltike a on chce fotovoltikou “kúriť” okamžite zareagujem – “Na (čisto) fotovoltické kúrenie zabudnite. Produkcia elektriny zo Slnka má presne opačný profil ako je potreba energie na kúrenie.”

Najskôr zopár obecných faktov:

 • 2 kW fotovoltiky vyrobí na Slovensku približne 2 MWh elektriny ročne.
 • 1 MWh elektriny pri nákupe do bežného rodinného domu stojí okolo 120 €/MWh.
 • Pri využití podpory zo “SIEA” nie je potrebné byť pripojený do distribučky, ale potom je potreba všetku elektrinu sám spotrebovať.
 • Ak je FV systém pripojený aj do distribučky, tak za odovzdaný prebytok výroby elektriny nedostane nič zaplatené.
 • Miera vlastnej spotreby elektriny z FV systému sa pohybuje od cca. 15 % (pokiaľ sa FVE zrealizuje a majiteľ domu neurobí žiadne iné zmeny) až po 80 až 100 % pri ďalších zmenách v použití elektriny v dome. “Malými” organizačnými zmenami sa dá dosiahnuť miera spotreby elektriny z FVE okolo 50 až 60 %.

Čo web tvrdí a kde zavádza:

VÝROBA ELEKTRINY S PRIPOJENÍM DO VNÚTORNEJ SIETE DOMU

Dodávka vyrobenej elektriny cez deň, keď je užívateľ v práci, prúdi do distribučnej siete je zadarmo. – OK

Je potrebný súhlas distribúcie (áno aj nie), projekt (nie je úplná pravda), funkčné skúšky (nie je pravda).

Priemerná úspora za rok: cca 100€ – účelové tvrdenie, tak aby vyšiel zámer webu

FVE vyrobí 2 MWh. To čo sa v dome spotrebuje sa nemusí nakúpiť od dodávateľa (priemerná cena tejto nakupovanej elektriny je 120 €/MWh). Ak dom spotrebuje iba 15 % a zvyšok odovzdá zadarmo: 0,3 MHh spotreba – ušetrené 36 €. Ak spotrebuje 50 % (1 MWh) – ušetrené 120 €, spotreba 60 % (1,2 MWh) . ušetrené 144 €. Pri plnej spotrebe 100 % (celé 2 MWh) – ušetrené maximum – 240 €.

Návratnosť: cca 20 rokov – účelové tvrdenie, tak aby vyšiel zámer webu. Skutočná návratnosť závisí od ceny a miery spotreby v dome. Pohybuje sa od “nikdy” (spotreba 15 %) do 8,34 roka (spotreba 100 %).

Cena po uplatnení dotácie: cca 2.000€ s DPH primerane lacný systém. Dotácia je max 2 000 € od platnosti nových podmienok. 

VÝROBA ELEKTRINY S AKUMULÁCIOU DO BATÉRIE

Batérie: pre uskladnienie reálneho využitia 14kWh elektriny je potrebných cca 24kWh v batériach, pretože ak majú batérie vydržať aspoň 7 rokov, nesmú sa vybiť pod 50%.

Po kúskoch:

 • pre uskladnienie reálneho využitia 14kWh – 2 kW systém vyrobí 14 kWh za deň pár (možno 5) dní v roku. Bežná dobrá (letné dni a výnimočne slnečné, chladné, jarné dni) produkcia behom dňa bude okolo 12 kWh. Zimný deň to bude medzi 0 až 3 kWh. Priemer za rok to je 5,5 kWh denne. Nie je teda potreba ukladať 14 kWh. Navyše objekt aj tak časť elektriny spotrebuje a nemusí uložiť do batérie. Optimum uskladnenia bude 6 – 8 kWh denne.
 • pre uskladnienie 14kWh je potrebných cca 24kWh v batériach – áno pri olovených batériách to môže platiť. Pri Li-ion a LiFePo je potrebné max 1,25 kapacita. Na uloženie 6 až 8 kWh teda stačí 7,5 až 10 kWh batéria. 
 • pretože ak majú batérie vydržať aspoň 7 rokov – áno pri olovených batériách to môže platiť. Pri Li-ion a LiFePo je životnosť aj nad 15 rokov.
 • nesmú sa vybiť pod 50%. – áno pri olovených batériách to môže platiť. Pri Li-ion a LiFePo je možnosť vybitia 80 až 100 % podľa druhu technológie.

Priemerná úspora za rok: cca 330€ Zavádzanie, bez ohľadu na to či je v systéme batéria alebo nie, tak 2 kW systém nevyrobí viac. Produkcia ako v predchádzajúcom prípade je 2 MWh a maximálne šetrenie teda 240 €.

Návratnosť: cca 15 rokov (pritom po 7-10 rokoch je potrebné vymeniť batérie v hodnote okolo 5.000€ 28kWh) – áno pri olovených batériách to môže platiť. Pri Li-ion a LiFePo je skutočnosť iná, viď vyššie.

Skutočná návratnosť: Prakticky nikdy – áno pri olovených batériách to môže platiť. Pri Li-ion a LiFePo zatiaľ tiež áno. 

Cena po uplatnení dotácie: cca 5.000€ s DPH.  primerane lacný systém určite nie s 24 (28) kWh batériou. Dotácia je max 2 000 € (FVE) + 720 € (max 4 kWh batérie pre 2 kW FVE) od platnosti nových podmienok. 

VÝROBA ELEKTRINY PRE OHREV VODY A KÚRENIE

Fotovoltický ohrev vody s akumuláciou 14kWh v 200l zásobníku vody. Je to Slovenský výrobok a okrem vody je možné pripojiť do automatického systému podlahové kúrenie alebo iné formy kúrenia.

Po kúskoch:

 • Fotovoltický ohrev vody s akumuláciou 14kWh v 200l zásobníku vody – 2 kW systém vyrobí 14 kWh za deň pár (možno 5) dní v roku. Bežná dobrá (letné dni a výnimočne slnečné chladné jarné dni) produkcia behom dňa bude okolo 12 kWh. Zimný deň to bude medzi 0 až 3 kWh. Priemer za rok to je 5,5 kWh denne.
 • Na ohrev 200 l vody z 8 °C na 60 °C potrebuje pri 2 kW FVE 6 h 8 min. Spotrebuje teda niečo vyše 12 kWH (zdroj: vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/97-ohrev-vody). V letných dňoch teda tú vodu ohrje všetku – za predpokladu, že záasobník bol úplne “vyčerpaný” zo všetkej teplej vody. To je nepravdepodobné. Ani keby majiteľ chcel tak tých pár mimoriadnych dní  14 kWh do vody neuloží. 
 • je možné pripojiť do automatického systému podlahové kúrenie alebo iné formy kúrenia – produkcia nad tých 12 kWh bude v lete a vtedy nebude potreba prebytky používať v kúrení.

Priemerná úspora za rok: cca 330€ Zavádzanie, bez ohľadu na to či je v systéme bojler alebo nie, tak 2 kW systém nevyrobí viac. Produkcia ako v predchádzajúcom prípade je 2 MWh a maximálne šetrenie teda 240 €.

Návratnosť: cca 6,5 roka 2 100 / 240 = 8,75 roka

Cena po uplatnení dotácie: 2.100€   ťažko sa vyjadriť k cene.  Určite súčasťou zvýšenej podpory ale nebude bojler. Ide o elektrický systém a tam bojler nie je možné zahrnúť, ale len ako oprávnenú nákladovú položku. Nie je to ako v prípade batérie, že je zvýšená aj podpora (upravené na základe poznámky skúseného zhotoviteľa). Bojler teda zvýši náklad, nie výšku podpory. 200 l bojler sa dá na webe nájsť s cenou od 250 €, a tak rozdiel bude asi viac ako 100 € na 2 kW inštalácii (pridané po pripomienke, že bojler môže byť ako uznaný náklad)). Dotácia je max 2 000 € od platnosti nových podmienok. 

plus cena elektrického podlahoveho kúrenia je 170€. Kúrenie a FV som už adresoval vyššie. Určite súčasťou podpory ale nebude kúrenie. Ide o elektrický systém pri podpore a tam kúrenie nie je možné zahrnúť. 170 € na podlahové elektrické kúrenie predstavuje asi 10 m2 – teda malú izbu. Nie je to celý dom.

Záver

Ako som písal na začiatku – keby bol na webe kontakt, tak sa obrátim na majiteľa a iba ak by nebol ochotný svoje zavádzanie opraviť, tak to publikujem. Bohužiaľ, takto je toto jediná možnosť. Robím to preto, že mám OZE a fotovoltiku rád. A toto je praktika ako akurát ľudí mýliť a poštvávať proti tejto technológii.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.