Spresnenie povinnosti registrácie – je vás viac zasiahnutých

Už v decembri minulého roka sme upozorňovali na to, že sa týka aj časti výrobcov podľa zákona o podpore OZE. SAPI a kancelária Poláček a partners spracovali hlbšiu analýzu zákona o registri partnerov verejného sektora č. 315/2016, tzv. protischránkového zákona. 

Povinnosť je širšia ako sme písali

Ako sme už pôvodne písali, tak: “Jeden z tých lepších zákonov v posledných rokoch je zákon o registri partnerov verejného sektora č. 315/2016, tzv. protischránkový zákon. Má pomôcť aby sa naše (verejné) financie neliali do anonymných „schránkových“ firiem. Má pomôcť pri budovaní lepšieho Slovenska, bojovať proti praniu špinavých peňazí, znižovať korupciu a pod. Potiaľ chvála, ale tento zákon sa týka aj energetiky a to dosť podstatne.

Vtedy sme upozorňovali, že sa zákon jednoznačne týka všetkých, ktorí v energetike podnikajú podľa § 6 ods. 2. zákona o energetike. To sú vlastne všetci výrobcovia s „povolením na podnikanie od ÚRSO“. Konkrétne všetky klasické zdroje a zdroje OZE a KVET nad 1 MW výkonu.

Aj sme upozorňovali, že partnerom verejného sektora je aj fyzická osoba a právnická osoba, ktorá spĺňa zákona vymedzené znaky (§ 2) a ktorá prijíma verejné zdroje vrátane majetku nad určený zákonný limit (100 000 € jednorázovo, alebo 250 000 € v roku).

No a práve v tejto kategórii je ten háčik. Ako ľudia z AK p. Poláčka vykonzultovali so štátom, tak podpora doplatkom je forma “verejného zdroja”.Preto tí čo za rok máte ročnú sumu doplatku nad 250 000 € ste povinní sa registrovať. Previesť túto sumu financií na inštalovaný výkon nie je možné fixne. Ide o to, že doplatok sa každoročne mení v závislosti na stanovenej cene elektriny na straty. A tá v súčasnej dobe každoročne klesá a doplatok tak stúpa. Navyše celková výška doplatku je závislá na technológii zdroja, dobe uvedenia do prevádzky a aj na ročnej produkcii.

Pre zdroje do 100 kW je jasné, že v žiadnom prípade nedosiahnu výšky doplatku za rok nad 250 000 €. Ale elektrárne (FVE, MVE alebo bioplyn…) s výkonom medzi 100 kW až 1 MW si starostlivo skontrolujte, koľko ste celkovo vlani  fakturovali doplatok. Ak sa to blíži hranici 250 000 € je predpoklad, že ju tento rok prekročíte. Doplatok sa zdvihol o viac ako 6 €/MWh.

Pozor na dôsledky – aj úplnú stratu podpory

Aj p. Poláček, ale aj ÚRSO upozorňujú na možné tvrdé sankcie pri nesplnení povinnosti zápisu do registra: “Úrad upozorňuje, že podľa zákona o energetike, účinného od 01. 08. 2017, bude úrad povinný zrušiť povolenie, ak držiteľ povolenia nie je zapísaný v registri partnerov verejného sektora.“. Pre tých, ktorí sa musia zapísať na základe výšky doplatku všask sankcia tiež nie je malá: “Za porušenie povinností podľa zákona o registri partnerov Vám taktiež hrozí pokutado výšky získaného hospodárskeho prospechu alebo až do výšky 1  000 000 €, pokuta až do výšky 100 000 € pre každého štatutára, zákaz obchodovať s verejným sektorom, trestnoprávny postih či vylúčenie štatutárov až na 3 roky z obchodných spoločností.” – viď zákon a na stránke Poláček a partners. Postihy značne tvrdé (a tu už ani nebude diskusia na Ústavnom súde ako v prípade straty podpory v 2015. Tu je to jasné a ústavné).

 

O problematike novej energetiky (bez finančnej podpory štátu) riadenej reálnymi potrebami, decentralizovanej a lokálnej bude 30. 3. 2017 organizovaný 2. ročník konferencie Smart Energy Forum Bratislava. Na túto akciu vás srdečne pozývame. 

Uvedené informácie sú iba informatívne a skutočnosti v ňom uvedené nie je možné považovať za právne rady. EnergiaWeb ani Pavel ŠIMON s.r.o.  nemá oprávnenie poskytovať právne poradenstvo. Aplikáciu tu napísaného riešite iba na vlastnú zodpovednosť. Článok slúži najmä na úvod do vášho hlbšieho štúdia problematiky.

Ak vás článok zaujal, alebo máte doplňujúce otázky, tak nám napíšte do diskusie pod článkom. Samozrejme nás poteší „lajk“ nie len k článkom, ale aj na našej FB stránke. Bude to malá odmena za našu snahu.

Komentáre

comments

Jedna myšlienka na “Spresnenie povinnosti registrácie – je vás viac zasiahnutých

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.