Otázky od čitateľov: FV a priamy ohrev vody

Z času na čas sa na nás niekto obráti s otázkou. Niekedy legislatívnou, inokedy technickou. Zväčša je to jednoduchá odpoveď na pár riadkov. Sem tam ale odpoveď je dlhšia. A to je dnešný prípad.

Fotovoltika a bojler

Prosím Vás, dá sa použiť fotovoltický panel na predohrev vody v bojleri bez striedača – existujú jednosmerne výhrevné špirály?

Veľmi zjednodušená odpoveď:

FV panel sa dá použiť na predohrev, ale má to viacero háčikov:

A. Výkon: bežná špirála má príkon cca. 2 kW, bežný FV panel 0,25 kW – tzn. je potreba okolo 8 panelov na rozumnú prácu

B. Napätie: 1 panel dá cca. 35 V – šprirála potrebuje 220 V – aby to “elektricky” fungovalo potrebujete teda aspoň 6-7 panelov v sérii

C. špirála sama o sebe nie je AC alebo DC. Je to odporová záťaž, ktorá priechodom elektriny vyrába stratové teplo.

Potiaľ sú to “prekonateľné” fyzikálne záležitosti, ale sú tu dva komplikovanejšie problémy:

D. so špirálou nie je až tak problém viď A až C, problém je vypínanie. Bežný bojler sa vypína termostatom a to je obyčajný bimetalový teplotný spínač. Na AC funguje skvelo, pri DC (neprechádza 100 x za sekundu 0 V) pri vypínaní vznikne (relatívne) dlhý elektrický oblúk, ktorý “upaluje” metalický kontakt. V extrémnom prípade ani nedôjde k rozpojeniu a oblú horí dovtedy, kým sa kov nuetaví do bezpečnej vzdialenosti. V každom prípade to skončí pokazením termstatu,, v horšom prípade požiarom.

E. MPPT – FV panel nie je knštantný zdroj napätia a prúdu, jeho parametre kolíšu v závislosti od množstva svetla (slnečného najmä). A FV panel má premennú impedanciu – naopak špirála pevnú impedanciu. Tzn. V závislosti od prevednia DC ohrev z panelov stráca od 30 % do 90 % elektriny, ktoré nepremení na teplo v špirále.

 

ZÁVER: bez “niečim medzi” FV panelmi a špirálou také riešenie nemá zmysel. Sú to čisto vyhodené peniaze.

Väčšiu a technickejšiu odpoveď nájdete na webe, ale zaujímavé a technické čítanie je tu:

Edícia “Junior” si nekladie za ciel dať 100 % odpovedi, nemá za ciel ulahodiť technikovi s hĺbkou odpovedi. Má za cieľ krátky a čitateľný text.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.