Jeden si hore, druhý dole – rozhodnutie ÚS SR

Včera som písal o zaujímavej akcii HN Clubu a pozitívnom smerovaní Slovenska. Z Bratislavy som išiel pozitívne naladený. Dnes ráno som sa s viacerými vybral do Košíc na zasadanie pléna Ústavného súdu. Ten mal verejné pojednanie k poslaneckému podaniu k “Akcii 1508” – strata podpory výrobcov elektriny z OZE a KVET.

Rozhodnutie ÚS SR ako z minulého storočia

Tak ako som včera cítil, že sa Slovensko môže začať pohybovať v mentálnom priestore 21. storočia a vyspelých krajín, tak záver Ústavného súdu SR k podaniu poslancov ukázal závan doby minulej. Nejde ani tak o to, že ÚS SR sa rozhodol, že i napriek veľmi slušnej argumentácii p. Poláčka, že napádané ustanovenia nie sú v rozpore s Ústavou SR. Ďaleko horšie sa počúvalo, odôvodnenie prečo si ústavní sudcovia myslia, že toto nie je v rozpore s ústavou. Pripadal som si ako v nejakom filme z 50. rokov, alebo obdobia normalizácie. Ako keby predsedníčka nepredsedala modernému súdu, ktorý háji ľudí, ústavu a slabších, ale na nejakom socialistickom súde, ktorý za každú cenu obhajoval “záujmy robotníckej triedy” a v ich záujme odsudzoval Miladu Horákovú, Stránskeho alebo p. Srholca.

Ešte stále mám dosť adrenalínu v krvi, na to aby som svojimi slovami “nepoškvrnil” česť jednotlivých sudcov, preto radšej použijem slová z tlačovej správy SAPI:

Ústavný súd síce pripustil, že sa jednalo o spätný zásah, no zároveň prehlásil, že je vo verejnom záujme vynucovať plnenie povinností prostredníctvom sankcií. Ústavný súd ďalej povedal, že odobratie podpory nie je zásahom do majetku. „Ústavný súd rozhodol, že štát môže občanov a podnikateľov šikanovať ukladaním absurdných administratívnych povinností a vynucovať ich plnenie likvidačnými sankciami. Ústavný súd tak dal štátu voľné ruky a stanovil tým tak veľmi nebezpečný precedens nie len pre odvetvie energetiky, ale aj pre všetky ostatné odvetvia,“ varuje Pavol Poláček z advokátskej kancelárie Poláček & Partners, ktorý navrhovateľov pred Ústavným súdom zastupoval.
Ústavný súd zároveň týmto rozhodnutím upriamil na teoreticky neobmedzenú moc distribučných spoločností. Tie doteraz svorne tvrdili, že sú len na transport peňazí a reálne rozhoduje ÚRSO. Ústavný súd však v argumentácii prehlásil, že ide o obchodný vzťah medzi výrobcami a distribučnými spoločnosťami (aj napriek podielu štátu v distribučných spoločnostiach), a preto nejedná o verejný záujem. „Distribučné spoločnosti do dnešného dňa tvrdili, že sú len poštári a s podporou nemajú nič spoločné a ani ju nijak nemôžu ovplyvniť. Toto rozhodnutie však dokazuje, že hnev výrobcov bol oprávnený a akákoľvek súkromná spoločnosť, ktorá s povolením štátu vypláca štátnu podporu, má neobmedzené právomoci, žiadnu kontrolu a po dnešku aj krytie Ústavného súdu,“ vysvetľuje Veronika Galeková, riaditeľka Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE.

Výrobcovia sa nevzdávajú

Aj napriek zamietavému stanovisku Ústavného súdu, bez možnosti odvolania, sa boj výrobcov energie za spravodlivosť nekončí. Slovenská asociácia fotovoltiky a OZE (SAPI) bude povzbudzovať výrobcov, aby podávali civilné žaloby a aktívne im v súkromných sporoch pomáhať v ochrane ich práv.

Celý text viď SAPI: Tlačová správa: Ústavný súd vytvoril nebezpečný precedens

Čo k tomu dodať?

Týmto rozhodnutím a jeho odôvodnením ma z včerajšej eufórie vrátili späť do reality. A o to dôraznejšie sa mi vidí dôležitá (aj) moja robota a propagácia decentralizovanej a modernej energetiky, ktorá nie je závislá na štátnej podpore. Takej o ktorej bude reč na konferencii Smart Energy Forum v štvrtok 30. marca 2017.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.