Vízia pre Slovensko – hlavná téma diskusie HNClubu

Dnes prebehla diskusia HNClubu s hosťami Marošom Šefčovičom, podpredsedom Európskej komisie zodpovedný za energetickú úniu
Alenou Sabelovou, generálnou riaditeľkou Sekcie riadenia investícií Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Ivom Nesrovnalom, primátorom hlavného mesta SR, Bratislavy a Ivanom Štefunkom, podnikateľom a investorom. Jej téma “Moderné, inovatívne Slovensko“.

Vízia moderného Slovenska

Podľa pozvánky boli tri hlavné témy: Energeticky odolnejšia EÚSmart EÚ, smart SlovenskoInvestičný plán pre Európu a inovácie. 

Diskusiu začala p. Šimková zaujímavou otázkou: čím prišli rečníci na túto akciu? Sama prišla autom. P. Šefčovič “veľkým, čiernym od ochrany ústavných činiteľov – ale spaľovacím”. Koncepciu otázky narušil p. Nesrovnal – prišiel pešo, ale podľa jeho slov “na predchádzajúcu akciu išiel služobným autom”. Predstaviteľka podpredsedu vlády taxíkom – úrad nebuduje svoju “flotilu” – majú kritéria na využívanie taxíkov a chcú tým šetriť a ísť príkladom. Posledný povedal p. Štefunko, že ho doviezol kolega. Ale ako plus v kontexte otázky porozprával o investícii do spoločnosti Voltia (pôvodné meno GreenWay).

Hostia HN Clubu s p. Marcelou Šimkovou – šéfredaktorkou Hospodárskych novín

Po tomto úvode, ktorý ale skvelo zapadal do koncepcie diskusie, sa už na ostro začalo diskutovať o inováciách a modernom Slovensku. Všetci prítomní sa zhodli, že je potreba diskutovať a stanoviť vízie kam Slovensko chce smerovať – a aj na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu na vízii “Slovensko 2030” pracujú.

V diskusii sa ukázalo, že všetci – komisia, vláda, mestá aj podnikateľský sektor sú si vedomí, že sa svet a aj náš región mení a to značne dynamicky. Bez práce na zmenách sa Slovensko môže skončiť presne ako sa aj ozýva – Detroit Európy.

Ako jeden zo záverečných bodov povedal p. Štefunko jeho tri ciele pre Slovensko: 1. kompletná zmena školstva – tak aby produkovalo otvorených a adaptabilných jedincov. 2. zdravotníctvo – tak aby to nebola bezodná diera a ľuďom skutočne pomáhalo 3. zmenšovanie sociálnych a regionálnych rozdielov. K ním by mali pomôcť tri prostriedky: A. zlepšenie správy štátu – štát nemá byť len výberca daní, ale aj ten kto ľuďom skutočne pomáha. B. zlepšenie podnikateľského prostredia – podnikatelia sú tí, ktorí pomôžu pri adaptácii slovenského priemyslu. C. zotrvanie v priestor EU a Euro zóny – menej sa to zdôrazňuje, ale pre našich predkov bola Európa bez vojen iba snom. Vďaka EU je to skutočnosť.

Následná tlačová beseda s podpredsedom Európskej komisie zodpovedný za energetickú úniu:

 

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.