“Požičaj mi elektráreň” – zaujímavá hra z prievidzskej oblasti

Ešte 5. 12. 2016 mali poslanci NR SR za SaS tlačovú besedu s novinármi (info napr. tu: SaS zvoláva mimoriadny hospodársky výbor pre elektráreň v Novákoch). Počas tejto tlačovej besedy prišli s informáciami, že 3. blok nováckej tepelnej elektrárne napriek jeho odstaveniu (z emisných dôvodov) funguje. Na 8. 12. poslanci Kiššová (predsedníčka výboru), Zemanová a Galek preto zvolali mimoriadne rokovanie Hospodárskeho výboru NR SR. Bohužiaľ výbor sa nekonal, ale príbeh má pokračovanie.

Energetika ako súčasť hier mocných

Na zvolaný hospodársky výbor neprišli ani koaliční poslanci, ani pozvaní ministri hospodárstva a životného prostredia. Podrobnosti priniesli aj v Energia.sk a Energie-portal.sk. Namiesto riadneho výboru boli dva samostatné tlačové brífingy. Jeden za ministerstvo, druhý za opozičných poslancov. (Vlastne zbytočne minutý čas poslancov aj ministrov, pozn. redakcie)

Predsedníčka výboru p. Kiššová reagovala vo svojom blogu: Jana Kiššová (SaS): Žiadame vysvetlenia k prevádzke tepelnej elektrárne Nováky. Súčasne sa aj listami obrátila na ministra hospodárstva Petra Žigu a ministra životného prostredia Lászlóa Solymosa. V listoch žiada vysvetlenia vo veci prevádzky tretieho bloku tepelnej elektrárne v Novákoch, ktorá je podľa zistení poslancov Karola Galeka a Anny Zemanovej nezákonne v prevádzke.

Portál energia.dennikn.sk citoval aj p. Miroslava Šarišského zo Slovenských elektrární: “Spoločnosť Slovenské elektrárne prenajala blok číslo tri elektrární Nováky spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza, a.s., na účely testovania mobilného odsírovacieho zariadenia. Na tento účel boli vydané aj príslušné povolenia štátnych orgánov.

Celkovo to dnes vyústilo do podania trestného oznámenia: Podali sme trestné oznámenie za prevádzku bane v Novákoch (poslanci za SaS, pozn. redakcie), píše sa o tom aj tu teraz.sk a aj na iných spravodajských serveroch.

Prečo o tom píšem?

Je to jedna z ďalších ukážok arogancie mocných a tých čo majú v našom mene riadiť štát v náš prospech.

Energetika je silno a striktne regulovaný odbor podnikania. A akosi sa s tým liga mocných nevie vysporiadať. Stále si myslia, že sa rozhodnú niečo urobiť a my (prepáčte) “sprosté a neinformované ovce” im to prepáčime.

Požičať časť elektrárne nie je problém, ale vyrábať elektrinu bez oznámenia (a v tak veľkom zdroji aj povolenia) je problém. A nie len to, je tu podozrenie, že na takto protiprávne vyrobenú elektrinu sa ešte skladáme v TPS.

Ďalší problém vidím v správaní ministrov. Minister je súčasťou výkonnej moci – teda vlastne náš (občanov) podriadený. Na ich usmerňovanie a aj kontrolu slúži parlament (nami volení zástupcovia). A v ňom sú to práve jednotlivé výbory, ktoré sa zaoberajú odbornými detailami. A páni ministri si povedia, že rokovanie výboru zvolané predsedníčkou je politikárčenie. Áno je to politikárčenie, veď sú to politici. Ale v slušnom štáte by sa výbor konal, a ministri tieto podozrenia jednoducho vysvetlili alebo dokonca vyargumentovali ako sa opozícia mýli v svojich zisteniach. U nás radšej silový argument, že nemajú čo reagovať na prácu opozície. Pekne to zhrnula aj sama predsedníčka výboru p. Kiššová tu: Elektráreň v Novákoch – keď útoky zabijú argumenty.

Toto je to čo u ľudí zvyšuje odpor k štandardnej politike. Namiesto diskusie, argumentov a záverov – obviňovanie, a koniec politickej korektnosti. Zdá sa teda, že p. premier už svojich ministrov o konci korektnosti informoval.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.