Skutočne OZE zdražuje elektrinu?

Dlhodobo odporcovia OZE používajú mýtus o tom ako OZE zdražuje cenu elektriny. Je to však hlúposť. Už som sa tejto téme venoval aj napr. v článku Kam sa stratila necelá miliarda? Teraz, pri spracovaní iného projektu, sa mi podarilo dať do grafu vplyv dvoch v súčasnosti najväčších zložiek koncovej ceny elektriny – silová elektrina a TPS.

Z čoho sa skladá koncová cena elektriny?

Toto je samostatná téma na niekoľko dlhých zimných večerov. Aj som o nej už písal tu: Rozdieľ medzi cenou elektriny a elektriny z OZE a KVET a jej zmeny, Koncová cena elektriny sa skladá z jednotlivých častí, ktorých aj až 10. Zložky ceny sú teda tieto:

 • Silová elektrina – to je to čo vlastne hýbe motormi, vytvára svetlo a pod. Na trhu má cenu okolo 30 €/MWh.
 • Dodávka elektriny – teda samotná silova cena vyššie + mesačná platba za jedno odberné miesto maximálne 0,65 €/mes
 • Distribúcia elektrinypevná (€/kW) + za objem (€/MWh)
 • Ďalšie zložky koncovej ceny:
  • tarifa za straty pri distribúcii elektriny (€/MWh)
  • tarifa za prevádzkovanie systému – 22,90 €/MWh
  • tarifa za systémové služby – cca. 7 € /MWh
  • odvod do Národného jadrového fondu – 3,15 €/MWh
  • spotrebná daň z elektriny – 1,32 €/MWh.
  • daň z pridanej hodnoty vo výške 20 %

Celkom je cena elektriny podľa tarify cca. 110 až 200 €/MWh.

Veľká väčšina týchto zložiek je regulovaná ÚRSOm alebo pevne stanovená štátom (teda vlastne tiež regulovaná). Dokonca pre odberateľov v domácnosti sú všetky zložky regulované. Dodávateľ elektriny môže ovplyvniť iba cenu samotnej dodávky silovej elektriny a to len dole. Jej maximálnu úradom regulovanú cenu nesmie prekročiť.

Okrem DPH (20 % – 20 až 35 €/MWh) sú najväčšie časti koncovej ceny samotná elektrina (približne 30 €/MWh) a TPS (22,90 €/MWh) v ktorej je zahrnutá podpora OZE, KVET, domáceho uhlia a OKTE a.s.

Podpora OZE, KVET a domáceho uhlia od roku 2008 narastá, to je skutočnosť. Ale je vďaka nej elektrina drahšia? Pozrime sa teda na podiely vplyvu a ako sa menili v čase.

Zmena ceny silovej elektriny a TPS v čase

Elektrina sa obchoduje na burze alebo sa predáva na základe priamych zmlúv – zväčša dlhodobých, až 3 roky. Jej cena je ovplyvňovaná množstvom faktorov (to je iný príbeh na iné články). Naša elektrina sa obchoduje najviac na pražskej burze PXE. Cena je tu samozrejme hodne závislá od toho ako sa obchoduje v Nemecku na centrálnej európskej úrovni na EEX. Historické dáta je ťažké z nich vydolovať, ale slušný graf je možno vidieť na stránke Kurzy.cz.

TPS je regulovanou zložkou vypočítavanou (kiežby) a stanovovanou ÚRSO. A i keď je stanovovaná centrálne, tak k jej historickej výške sa dá dostať iba prehrabávaním sa v jednotlivých cenových rozhodnutiach. P.S.: to je celkový prístup úradu k informovaniu – informácie nezatajujú. Ale zverejnia ich toľko a tak štruktúrované, že i odborník má problém niečo nájsť.

Pre účely tohto grafu som denné dáta o cenne silovej elektriny z Kurzy.cz agregoval do štvrťročných skokoch. Ako referenčnú krivku som zvolil najpresnejšie dáta o cene elektriny, ktoré mám k dispozícii – faktúry za elektrinu našej domácnosti. Je to sadzba DD5, ktorá je jedna z najlacnejších domácich sadzieb.

Elektrina, silová elektrina a TPS

Ako vidno z grafu (červená čiara), tak najdrahšia elektrina sa obchodovala v polovine roku 2008 – vtedy cez 90 €/MWh. Odvtedy však cena “siloviny” klesá a najmenšiu cenu sme mohli zaznamenať na prelome februára a marca 2016 – obchodovalo sa pod 22 €/MWh. O vplyvoch na túto cenu sa dá diskutovať, ale jeden zo zásadných je práve nárast výroby elektriny v OZE. Na tomto grafe aj vidno, že rok 2016 je rokom s rekordne nízkou ceno a následným rastom k 35 €/MWh.

Opačný trend má TPS – žltá čiara. V roku 2008 bola 4,22 a na rok 2009 klesla dokonca na 2,92 €/MWh. Potom už len, s jednou polročnou výnimkou, stúpala na súčasnú úroveň 22,90 €/MWh.

Zelená čiara predstavuje kumulovanú cenu silovej elektriny a TPS. Modrá čiara je “moja” koncová cena elektriny v tarife DD5.

Tuto je ukázané, že TPS síce zvyšuje koncovú cenu, ale podstatne menej ako je pokles silovej ceny elektriny. Aby tento vplyv bol vidieť ešte lepšie, tak som jednotlivé vplyvy previedol na ich relatívny podiel:

Ako jednotka (100 %) je  “moja” koncová cena elektriny v tarife DD5. Tu už jasne vidno, že kumulovaná silová elektrina a TPS mala v roku 2008 podiel cez 75 %. TPS zanedbateľných pod 4 %. A od roku 2013 sa tieto dve zložky na koncovej cene elektriny podieľajú menej ako 50 %.

Závery

V prvom rade musím súhlasiť, že TPS zvyšuje koncovú cenu elektriny. ALE to je iba malá časť pravdy. Tí, čo výšku TPS radi používajú ako argument proti OZE, radi zabúdajú na druhú podstatnú časť – aj vďaka OZE klesla cena silovej elektriny. A cena silovej elektriny klesla podstatne viac ako za to isté obdobie narástla TPS. Pre porovnanie elektrina z 90 na 30 až 35 – o 55 až 60 €/MWh a TPS z 4,22 na 22,90 – menej ako 20 €/MWh.

Do celého príbehu o vplyvoch OZE by sme mali zahrnúť podstatne viac vplyvov – vplyv na zdravie cez čistejšie prostredie. Vplyv menších strát vo vedení – OZE je určené na krytie strát a dodáva elektrinu často priamo v mieste spotreby. A fyzikálne sú straty priamo úmerné dĺžke prepravy elektriny. To za dva pozitívne vplyvy. Medzi často spomínané negatívne vplyvy patrí komplikovanejšia správa kvalitnej elektriny – správne napätie a frekvencia (regulácie odchýlky). Ale týmto vplyvom sa budem venovať inokedy.

Komentáre

comments

Jedna myšlienka na “Skutočne OZE zdražuje elektrinu?

 1. otázne je načo má SEPS 72mil zisku za rok 2015, keď pred piatimi rokmi im stačilo 10-12mil zisku….považujem to za ďalšie zdanenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.