G-komponent bez zmluvy o prístupe hádam opravdu končí – pripomienkové konanie úspešné

ÚRSO akceptovalo pripomienky SAPI k novele vyhlášky

Dňa 8. 12. 2016 prebehlo rozporové konanie medzi SAPI a ÚRSO k novele vyhlášky ÚRSO s označením LP/2016/991 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 24/2013 Z. z. (na portáli legislatívnych návrhov). Úrad pre reguláciu sieťových odvetví plne akceptoval pripomienky SAPI, vrátane tých najspornejších, ktorými boli opätovné zavedenie G-komponentu v rozpore s rozhodnutím ÚS SR a povinnosť ostrovným systémom výrobcov elektriny platiť TPS a TSS.

Rozporovému konaniu predchádzal veľký kus práce vedenia SAPI, ktorí v spolupráci s advokátskou kanceláriou Poláček & Partners novelu pripomienkovali v pripomienkovom konaní a následne aj získali pozornosť médií, ktoré o probléme masovo informovali širokú verejnosť. Okrem tlačovej besedy o probléme hovorila riaditeľka Veronika Galeková v Ranných správach na STV1 aj vo večernej téme dňa na vlnách Slovenského rozhlasu. SAPI sa v spolupráci s AMVE, AHES, SBA, KUVOZE a Energiou budúcnosti podarilo rozpútať spoločenskú diskusiu, ktorá viedla aj k otvorenému partnerskému dialógu s regulátorom, ktorý akceptoval opodstatnenosť pripomienok.

Odkaz SAPI

Týmto chceme poďakovať AMVE, AHES, SBA, KUVOZE a Energii budúcnosti, ale aj vám, vážení členovia, za spoluprácu. Potvrdilo sa, že je dôležitá vytrvalosť a spájanie. Sami by sme to totiž nedokázali. Zároveň je to pre SAPI ďalší silný signál, že naše aktivity majú zmysel a náš spoločná snaha za lepší a transparentnejší trh s energiou nie je márny. Ďakujeme za vašu podporu!

Dodatok redakcie

Sme veľmi radi, že sa tento proces pri tvorbe vyhlášky zavŕšil. Po zverejnení novely vyhlášky v zbierke zákonov si otvoríme v redakcii fľašu vína. Vec ešte nie je úplne na konci. Stále zostávajú RDS, ktoré protiprávne fakturujú G-komponent. Aj preto asi pre výrobcov bude zaujímavé prísť v pondelok do Banskej Bystrice na seminár organizovaný SAPI a kanceláriou POLÁČEK & PARTNERS. Viac tu: AKO ZÍSKAŤ SPÄŤ G-KOMPONENT – POZVÁNKA NA SEMINÁR.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.