Jedno z riešení nezákonnej fakturácie G-komponentu

Už je to niekoľko mesiacov o rozhodnutia Ústavného súdu ku G-komponentu a jeho neústavnosti pre tých čo nemajú zmluvu o prístupe a teda prístup a distribúciu nevyužívajú. Viem, že SAPI a aj p. Poláček chystajú komplexné riešenie. Ale do jeho dokončení sa ukázal návod na jedno z rýchlejších súdnych opatrení – platobný rozkaz.

Platobný rozkaz – pohľadávky vymôže expresne rýchlo

Bohužiaľ pre výrobcov elektriny z OZE, ktorí patria do skupiny výrobcov elektriny bez využívania prístupu a distribúcie, sú stále svedkami  (obeťami) zasielania faktúr za G-komponent zo strany RDS. Nie len že im RDS faktúry nezákonne zasielajú, ale i napriek vráteniu týchto nezákonných faktúr ich často ja zápočtujú voči faktúram za doplatok.

Trend vo svojej poradni uverejnil odpoveď na otázku ako vymôcť dlh. Odpoveď p. JUDr. Patrika Benčíka, advokáta sa týkala konkrétnej otázky na vymoženie dlhu, ale dá sa zobšeobecniť na akýkoľvek dlh, ku ktorému je listinný dôkaz.

A nakoľko (nezákonné) započítavanie G-komponentu patrí k takémuto druhu “dobre” zadokumentovaného dlhu, je teda aj priestor na využitie tohto druhu rýchlej a rýchlo vykonateľnej žaloby. Nebudem tu prepisovať celý obsah článku, všetci viete rovnako dobre čítať ako ja. Len ocitujem podstatu platobného rozkazu: “Ak máte dostatok dôkazov o vzniku dlhu, o poskytnutí peňažnej hotovosti,  ako aj o nesplatení dlhu, ktoré môžete predložiť súdu, ten môže rozhodnúť vo veci vydaním tzv. platobného príkazu. Platobný rozkaz je zjednodušená forma rozsudku, ktorú upravujú ustanovenia §§ 265 – 268 Civilného sporového poriadku č. 160/2015 Z. z., ktorý bol novelizovaný od 1. júla tohto roku.

Dovetok

O tejto forme vymáhania reálneho dlhu som už diskutoval s viacerými odborníkmi a právnikmi, a vždy sme došli k zhode, že je to pomerne rýchle riešenie. Aj podľa článku sa k záveru môžte domôcť medzi pár týždňami až dvoma-troma mesiacmi. V každom prípade, ak sa k tomuto kroku odhodláte (a ja by som to na vašom mieste urobil), budem rád ak mi do redakcie napíšete mail. O vašich výsledkoch (po zovšeobecnení a anonimizácii samozrejme) rád napíšem aby mali aj ostatní motiváciu s nezakonnosťou na nich spáchanou bojovať a dostať späť svoje peniaze.

Upozornenie na koniec: ja ako osoba Pavel Šimon, alebo moja firma Pavel ŠIMON s.r.o. a ani EnergiaWeb.sk nie sme oprávnení poskytovať právne poradenstvo. Tento text je len súhrn analýz na základe “zdravého rozumu”- preto prosím aj k nemu tak pristupujte a ak máte akúkoľvek pochybnosť o mojich záveroch, poraďte sa s (vašim) právnikom.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.