Konferencia ERRA: regulátori o budúcnosti energetiky

banner-erra_web-rV dňoch 17. a 18. októbra sa v Bratislave stretli zástupcovia energetických regulačných orgánov a energetici na 15. výročnej konferencii ERRA – Energy Regulators Regional Association (Asociácia regionálnych energetických regulátorov). Bolo to už 15. konferencia o investíciách a regulácii v energetike a vytvára platformu pre stretnutie veľkého počtu odborníkov z oblasti energetiky a poskytuje im komplexný prehľad o rýchlo sa vyvíjajúcom sektore energetiky. Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a pod záštitou skeu2016-rKonferenciu organizovala ERRA v spolupráci so slovenským slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.

Keď regulátori riešia inovácie a investície

ERRA konferencia je tradičným miestom stretnutia energetických regulátorov, zástupcov vlády, investorov, konzultantov, zástupcov bánk, právnikov – tých, ktorí pôsobia v energetickom sektore. Podujatie slúži ako popredné medzinárodné sympózium energetických regulátorov z celého sveta, nakoľko zvyčajne priláka účasť viac ako 100 regulátorov z vyše 40 krajín. Konferencia sa v minulosti konala v Budapešti, Istanbule, Varšave, Petrohrade, Izmire, Tallinne, Baku a Bukurešti.

erra-1-rKonferenciu otvoril  predseda vlády Robert Fico a predseda ÚRSO Jozef Holjenčík. Po oficiálnom otvorení nasledovala otváracia prednáška hlavného ekonóma Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) p. Lászla Varró. V rámci jeho reči odznelo viacero výziev, ktoré ležia pred regulátormi a energetikou ako celok. Šírku problematiky ukazujú aj vzájomne protichodné smery, ktorými sa regulácia v energetike musí uberať: na jednej strane medzinárodné trhy a spolupráca a na druhej lokálna a distribuovaná energetika na úrovni komunít a firiem.

erra-3-r
Zdroj: www.erraconference.org

V ďalšom priebehu konferencie vystúpil aj podpredseda Európskej komisie p. Maroš Šefčovič. “Jeho” aj naša budúca Energetická únia sa pomaly posúva k ďalšiemu míľniku – novému dizajnu trhu.

1477206515154
Zdroj: www.erraconference.org

Prítomnosť podpredsedu EK organizátori využili aj k odovzdaniu cien “ERRA Regulatory Research Award 2016“. Pre mnohých, ktorí nie sú úzko spojení s reguláciou, (ako napr. ja) znela cena za výskum v oblasti regulácie trošku nadnesene. Ale treba jednoznačne skonštatovať, že pri pohľade na tituly výskumu, je čo skúmať a riešiť.

Regulácia, trendy, OZE, jadro a budúcnosť

Konferencia sa niesla v duchu prichádzajúcich zmien, ktoré sú nevyhnutelné. Na priebehu konferencia, prednáškach, paneloch ale aj diskusiách bolo vidno, že účastníci konferencie prišli s takmer celého sveta – od Ameriky, cez Európu až po Áziu. A keďže sa v mnohých krajinách potýkajú s rovnakými výzvami ako u nás, len oveľa skôr, tak vidia novú energetiku jasnejšie ako my.

Ak ako ukážku zmien zoberieme ako ukazateľ jednu z hlavných témat konferencie – investície do energetiky a regulácie – potom o zmenách hovoria aj podieli investícií v roku 2010 a 2015 z prednášky p. Varró:

erra-4
Zdroj: www.erraconference.org

Jediné čo zostáva riešiť je úloha našej regulácie a energetických subjektov. A dúfať, že to čo oznámil p. premiér a zopakoval p. predseda úradu, sa stane faktom – “Regulácia má byť citlivá, transparentná, rázna a účinná“.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.