Komentár: udalosti posledných dní

Redakcia mala “celozávodnú” dovolenku. Najskôr sme si užívali dovolenku v Chorvatsku a následne sme išli na slovensko-írsku svadbu do Írska. Bol to skvelý čas si všímať ako ide život inde ako u nás doma. A keďže (aspoň ja) mám úchylku sa všade pozerať na spôsob získavania energie pre život bolo zaujímavé sa obzerať. Samozrejme to, že sme neboli v redakcii, neznamená, že sa svet zastavil. Život a udalosti išli svojím smerom samé.

Chorvatsko

Pula1Tentokrát sme išli “len” na Istriu, bývali sme pár kilometrov od Puly. Nenechali sme si ujsť obhliadku Colossea v Pule, mali sme šťastie a boli aj gladiátorské hry. Ďalší deň sme strávili v Meduline na poloostrove, kde sú odkryté základy rímskej vily z počiatkov nášho letopočtu. Je to zaujímavý kontrast v porovnaní s dneškom. A aj upozornenie, že nič netrvá večne.SolarnaSprcha-r

Z pohľadu energetiky bolo pre mňa zarážajúce ako málo sa v Chorvatsku využíva Slnko v domácnostiach. Sem tam bola vidno stará solárna sprcha – čierna nádrž na vodu a pár rúrok zakončených sprchou – viď malá ukážka vedľa. Občas sa dali zahliadnuť  solárne kolektory na ohrev vody. Fotovoltiky bolo veľmi poskrovnu. Videl som sotva dve, tri malé inštalácie. Pritom by sa dalo očakávať, že vzhľadom na sezónny dopyt po teplej vode pre turistov by inštalácie solárnej termiky dávali zmysel. Podľa webu platia za elektrinu podobne ako my – okolo 130 €/MWh. Vtedy už je návratnosť zaujímavá.

Ale na celom pobreží je vidno, že Chorvati žijú v dvoch režimoch – turistickom a zimnom.

Írsko

Bol to len krátky výlet, s celou rodinou, na svadbu dcery našich dobrých priateľov. Okrem zvyšku rodiny, aj tu bol náš redaktor junior, tak zasa celá redakcia mala voľno. Trochu sme si obzreli Dublin (tu sme v noci pristáli), Kilkenny (tu bola sobáš) a Galway (len tak keď sme tu už boli). Vlastne sme prešli Írskom naprieč. Svadobná hostina bola vo veľmi zaujímavom a atraktívnom mieste – Palmerstown House. Je to veľký resort aj s golfovým ihriskom.

Palmer

NadrzÍrsko samo o sebe je zaujímavá krajina s dlhou (aj keď nie samostatnou) históriou. Osamostatnili sa až v roku 1916 – tento rok majú 100 rokov nezávislosti. Jednu skvelú noc sme strávili na vidieku asi 50 km od Galway. Tam ma prekvapil spôsob vykurovania objektu – nádrž na petrolej. Ako som následne zistil, tak je to úplne bežný spôsob vykurovania v domácnostiach na vidieku.

Taktiež, podobne ako v Chorvatsku, som videl veľmi málo solarnych riešení. Samozrejme je to iný region, menej Slnka, viac hmly a dažďov. Ale zasa drahšia elektrina, takže ekonomická návratnosť bude podobná ako u nás.

Iné udalosti vo svete

Svetovým udalostiam dominuje Berxit – z hľadiska energetiky a ochrany klímy to bude dosť zásadná zmena. Už teraz sa objavili informácie o zrušení ministerstva energetiky a klimatických zmien a s tým spojené ďalšie zmeny – v energetike aj v postoju ku klimatickým zmenám.

Svetom rezonovali aj iné hrozné udalosti – útok v Nice, skoro prevrat a reálne čistky v Turecku. To však nemá zatiaľ priamy súvis s energetikou.

Prvá smrteľná nehoda s autopilotom TESLY

Nástup automatizovaného riadenia, po uvoľnení autopilota v TESLE S, sa dostal do ďalšej fantastickej fáze. Je to síce “len” asistent, na rozdiel od plne automatického vozidla Googlu. Sama TESTA, aj Elon Musk, dôrazne upozorňujú, že treba autopilot používať len ako pomôcku. Avšak viacerí skúšajú limity softvéru aj hardvéru. Už pred časom sme informovali o havárii, kde sa vodič vyhováral na autopilota. Avšak keď už ide o o život už to nie je len otázka SW a HW. Bohužiaľ pri použití autopilota (i keď asi neprimeranému) zomrel človek. Štatisticky stále hovoria v prospech autopilotov – podstatne dlhšie vzdialenosti medzi smrteľnými nehodami v prospech elektromobilu s automobilom. Podľa expertov nebude táto nehoda mať zásadný vplyv na ďalší rozvoj automatizovaného riadenia.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.