Takto sme začínali

V tomto mesiaci je to už 6 rokov, čo sme pokladali začiatky asociácie, ktorá dnes zastupuje OZE a fotovoltiku (nie len) na Slovensku. Mne túto “starú” udalosť pripomenul môj facebook. Za tých 6 rokov sa nám podarilo založiť a viesť k rozvoju Slovenskú asociáciu fotovoltikckého priemyslu a OZE (www.SAPI.sk), ale aj vystavať množstvo elektrární fungujúcich na OZE. Nie len na Slovensku – bol som účastný projektov aj v Čechách, v Rumunsku, partnerovi som pomáhal s projektami v Japonsku. S európskou asociáciou (pred časom EPIA, dnes sa volajú SolarPower Europe) sa riešia otázky európskej fotovoltky, účastnil som sa so SAPI, alebo s inými partnermi viacerých medzinárodných akcií.

Cez dlhé dva roky prevádzkujem tento server, mám tu cez 350 článkov, viacero autorov a rozvíjajúcu sa komunitu.

Ako to všetko začalo?

Okrem toho že OZE bolo moje hobby od nepamäti, tak v koncom roku 2008 ma sused a podnikateľ oslovil, že keď sa venujem výskumu – vtedy vojenskému – či nepoznám nejakého výskumníka. Že chce otvoriť novú činnosť svojej úspešnej firmy – HAKO a.s. – ale nemá komu by tento obor dal na starosti. No poznal som – seba. A tak slovo dalo slovo a od 1. 1. 2009 som sa naplno začal venovať v robote svojmu koníčku. A šťastné a plodné obdobie môjho života sa začalo. Nabralo to taký smer a rýchlosť, že sa ani po tých pár (iba 6,5 roka) nestačím diviť.

Paradoxne ten ktorý tomu dal impulz – štát – sa krátko po prijatí zákona o podpore OZE začal stavať do role najväčšej prekážky. A úrad, ktorý mal a má byť strážcom férového a slušného podnikania začal sám porušovať zákony. Áno reč je o ÚRSO a práve v máji 2010 sme usporiadali prvú protestnú akciu proti nezákonným praktikám. Nakoniec (aj vďaka nám) tento úrad zákon neporušil a jeho (vtedy výnos, dnes sa to volá) vyhláška o cenovej regulácii naplnila zákon.

O proteste si môžte prečítať na internete stále:

Impulz na založenie SAPI

No a keď sme tak stáli a protestovali, tak sme si niektorí povedali, že to asi musíme “inštitualizovať” – založiť niečo, čo nás bude zastupovať globálne. A tak za účasti troch firiem a nejakých fyzických osôb vzniklo SAPI. Od toho mája ešte trvalo pár mesiacov kedy to bolo úplne na papieri.

Jeden zo zakladajúcich členov bola aj spoločnosť GENERM a tu si môžte o proteste prečítať: Zorganizovali sme protest proti návrhu výnosu ÚRSO!

Pridám aj pár fotiek zo stránky GENERMu – okrem iných je tam aj dnes už poslanec NR SR Karol Galek. A aj súčasná riaditeľka SAPI Veronika Galeková a množstvo ďalších (vtedy aj dnes) aktívnych v oblasti OZE. Ako sa to mení a vyvíja…

generm_urso_2s

generm_urso_4s

generm_urso_6s

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.