100 % OZE diel 6: Je to skutočne potreba? (Časť prvá)

V úvodných dieloch série článkov som riešil otázku, či máme dosť plochy na pokrytie elektrickej spotreby z OZE. V minulom dieli som sa zameral na odpoveď na otázku či máme dosť jedného špecifického prírodného zdroja – lítia – na výrobu dostatku akumulačných schopností. S výnimkou bioplynu zo silážnej kukurice, bola odpoveď áno – technicky vieme vyrobiť 100 % elektriny z OZE. Ale vyvstala tiež “malá” prekážka: stále táto cesta naráža na ekonomické limity. V tomto pokračovaní by som sa zameral na otázku pomerne kontroverznú:

Skutočne potrebujeme 100 % OZE pri výrobe elektriny?

Z dlhodobého hľadiska (desiatky rokov) je požiadavka na 100 % OZE určite v poriadku. Veď je nerozumné minúť niečo, čo je jedinečné a neobnovitelné, len na výrobu elektriny (ropa, zemný plyn, uhlie, …). Z krátkodobého pohľadu (jeden, dva roky) však na takú zmenu nie sme pripravení – najmä z finančného hľadiska – prosto na to nemáme. Preto sa treba pozrieť ako sa z krátkeho horizontu (nemáme na to) dostať na dlhodobý (je to nutné). K takémuto poznaniu sa vieme dopracovať cez zistenie čo vlastne máme k dispozícii.

Okrem prírodných zdrojov, ktoré sme už rozoberali – pôda (diel 1, 2, 3 a 4) a lítium (diel 5) – sú to samozrejme financie čo ovplyvňuje prechod na 100 % OZE. Ale tieto dva faktory nie sú jediné. A ako to v každom slušnom projekte býva, tak pred hľadaním riešení treba analyzovať súčasný stav. A v našom pokračovaní budeme analyzovať ako vyrábame elektrinu na Slovensku v súčasnosti.

Ako v súčasnosti vyrábame elektrinu na Slovensku?

Najväčší zdroj na pokrytie našej spotreby sú jadrové elektrárne – vyrábajú viac ako polovicu nami spotrebovanej elektriny.

INŠTALOVANÝ VÝKON ELEKTRÁRNÍ ES SR v r. 2015

Rozdelenie podľa palív Výkon [MW] Podiel [%]
Jadrové Nuclear 1 940 24,0
Vodné Hydro 2 533 31,3
Hnedé uhlie Lignite 568 7,0  Fosílne palivá
Čierne uhlie Hard coal 440 5,4
Zemný plyn Natural gas 1 093 13,5
Ropa Oil 195 2,4
Mix palív Mixed fuels 422 5,2
Fotovoltické Photovoltaic 532 6,6  Obnoviteľné zdroje
Biomasa Biomass 259 3,2
Bioplyn Biofuel 104 1,3
Veterné Wind 3 0,0
Ostatné Other 6 0,1
Spolu Total 8 095 100,0

Zdroj: SEPS a.s.

Maximum zaťaženia sústavy bolo zaznamenané 25. novembra o 17:00 vo výške 4 146 MW. Minimum zaťaženia (21. júna o 5:00) dosiahlo hodnotu 2 2137 MW.

Absolútna hodnota inštalovaného výkonu sa zmenila minimálne, stúpla na 8 095 MW. Pokles inštalovaného výkonu v sektore tepelných elektrární (celkovo o 109 MW) bol nahradený viacerými jednotkami OZE, predovšetkým v elektrárňach spaľujúcich biomasu a bioplyn s inštalovanými výkonmi rádovo v jednotkách MW.

Priebeh dennej spotreby a vyroby 2015

Zdroj: SEPS a.s.

Čo z týchto čísiel vyplýva?

Podrobnému rozboru sa budem venovať v ďalšom pokračovaní tohto seriálu. Ale prvotný záver je, že okolo polovice spotreby nám kryje jadrová energetika, ktorá má sotva štvrtinu inštalovaného výkonu zdrojov. Taktiež z týchto čísiel vidno, že inštalovaný výkon všetkých zdrojov takmer dvojnásobne prevyšuje maximálnu potrebnú výrobu. A to do týchto čísiel nie zahrnutá konektivita k našim niektorým susedom. Napr. do Česka máme linky s prenosovou kapacitou okolo ďalších 2 000 MW.

Priestor na odstavenie väčšiny fosílnych elektrárni teda je.  Technicky a technologicky je to možné. Zasa má rozhodujúci vplyv ekonomika a najmä politika.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.