Nie každý zisk na fotovoltike je legálny

Ako píše dnešný pv-magazine.com tak nemeckí a poľskí policajti dopadli skupinu zodpovednú minimálne za 22 krádeží v Brandenbursku a Hessensku.

Spojená skupina nemeckých a poľských policajtov oznámila, že chytili skupinu “solárnych zlodejov” zodpovedných minimálne za 22 krádeží na území Nemecka. V nedeľu boli dolapení šiesti muži vo veku 18 až 39 rokov. Tí sa vlámali do FVE  Busek v Hessensku a pokúsili sa ukradnúť striedače za 50 000 €.

Policajná správa vraj detailne opisuje ako zlodeji (prichádzajúci z Poľska) strávili hodiny rozoberaním komponent a poukázaním na to, že boli veľmi odborne vzdelaní pre tento druh krádeží. Po zadržaní im bolo zaistených 24 striedačov v ich autách.

Len na území Brandenburska bolo vlani nahlásených cez 60 krádeží. A tento rok už 21. Niektoré FVE už boli vykradnuté päť krát. I keď jednotlivé škody boli “iba” 50 000 €, tak majiteľom pri výpadku a následnej oprave boli spôsobené ďaleko väčšie škody.

Ako odpoveď na tieto škody bola v Brandenbursku zriadená špeciálna skupina vyšetrovateľov “Helios”. Zaoberá sa týmto špecifickým druhom trestnej činnosti – krádež FV panelov a ostatného hardvéru z FVE. Po zriadení Heliosu pomerne rýchlo narazil na stopy kriminálnej skupiny zo Zielonej Gory, poľského mesta blízko východných nemeckých hraníc. Podľa polície sa potom kradnutý tovar predával na bežné použitie v Poľsku.

Skupina “Helios” pre tento prípad spojila sily s úradom vyšetrovania organizovaného zločinu z poľského mesta Zielona Gora.

Viac originálnom článku v pv magazine Deutschland (v Nemčine).

Čo dodať?

A. Náš inštalovaný výkon je rádovo menší ako v Nemecku, ale aj naši majitelia zemných inštalácií by sa mali mať na pozore. Minimálny základ je dobrý monitoring s automatizovaným hlásením výpadkov. Samozrejmá je i poistka (u poisťovne, nie len elektrická:-))

B. Bežný užívateľ by mal odolať výhodným ponukám na super lacné FV panely alebo striedače. I napriek tomu, že “pochybný” predajca bude tvrdiť, že sú z nezrealizovaných FVE, ľahko môžu byť podobného pôvodu ako sa popisuje vyššie. A majú svoje výrobné čísla, tak sa v konečnom dôsledku môže stať, že nebude mať ani peniaze ani FV materiál (pri vyšetrovaní mu bude zabavený).

C. Bohužiaľ štát, cez úrad a distribučky, spôsobil našim výrobcom elektriny (nie len z OZE) väčšie škody ako títo zlodeji (G-komponent, Akcia 1508, TPS a TSS za vlastnú spotrebu a pod.).

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.