Šesť solárnych mýtov vyvrátených (3 z 6)

Príklad strešnej realizácie
Príklad strešnej realizácie

Dnes sa dostávame do poloviny zoznamu mýtov okolo fotovoltiky. V prvej časti sme sme sa venovali energetickej návratnosti výroby FV panelov, druhá časť ukazovala koľko je slnečnej energie na Slovensku a ako si zistiť jej veľkosť u vás doma. Teraz sa budem venovať trošku ekonomike. Lebo často odporcovia fotovoltiky tvrdia, že:

Cena fotovoltiky je vysoká

No celkom si pripadám ako nejaký marketingový čarodej, ale nedá mi aby som im zasa nedal za pravdu. Cena fotovoltiky je skutočne vysoká, ale treba dodať, že dnes je už podstatne nižšia ako je cena elektriny nakupovanej z “tradičných” ciest – od dodávateľa elektriny a cez káble distribučky. Medzi cenou fotovoltiky a cenou kupovanej elektriny je však niekoľko podstatných rozdielov:

Mínusové argumenty

  • peniaze za fotovoltiku dávate naraz a na začiatku – elektrinu z distribučky platíte postupne každý mesiac,
  • elektrina z fotovoltiky je k dispozícii len keď je Slnko – elektrina z distribučky (skoro) stále.

Plusové argumenty

  • fotovoltiku zaplatíte raz a už (prakticky) nič iné nestojí – elektrinu z distribučky budete platiť každý mesiac až do smrti,
  • celková cena elektriny z FV je nižšia ako cena z distribučky,
  • cena elektriny z FV je už koncová – cena elektriny z distribučky sa môže meniť (a skôr hore, ako dole).

Prečo je cena fotovoltiky vlastne nízka?

Ako vidno z vlastností ceny elektriny z FV riešenia, tak odpoveď by mala byť jednoduchá. Ale poďme sa na to pozrieť detailnejšie.

Fotovoltické zariadenie (FVZ) sa kupuje ako celok a je ho potreba zaplatiť na začiatku, počas jej práce však vyžaduje minimálnu údržbu. Sem tam ometať sneh, sem tam pozrieť štatistiky či pracuje správne a drobná údržba (dotiahnutie kontaktov, skrutky na konštrukcii a pod.). Zväčša sú to skôr náklady časové, nie finančné. Životnosť technológie sa pohybuje rôzne. Pri samotných paneloch je to aj viac ako 30 rokov. Kabeláž je na tom podobne. Najkritickejší komponent bude striedač(e) a asi monitoring. Slušní výrobcovia striedačov už dnes poskytujú záruku nad 10 rokov, prípadne sa dá dokúpiť aj viac ako 15 rokov záruky. Pri výpočte ceny elektriny z FV budem rátať so životnosťou presne 15 rokov. Každý ďalší rok, kedy vám bude FVZ fungovať berte ako super bonus.

Ročná produkcia a celková výroba za 15 rokov

Ak teda je predpokladaná životnosť 15 rokov, potom môžme skúsiť vypočítať cenu elektriny, ktorú FVZ produkuje. Včera v predchádzajúcom dieli sme si ukázali ako si v každom mieste Slovenska viete ohodnotiť vašu možnú výrobu. K obom výpočtovým modelom je potreba povedať, že sú značne pesimistické a oproti realite podhodnotené. Má to jeden jednoduchý dôvod: ohodnocujú možnosť a sú používané aj bankami – tie na možnosti klienta splácať pozerajú vždy z tej horšej stránky. Realita výroby je na všetkých FVE/Z čo som sa stretol vždy o min. 10 % viac ako ukazujú tieto modely. V mojom prípade bola produktivita (výkonnosť, yield) ohodnotená na 887 kWh/kWp. Je to dáno “zlým” sklonom panelov – príliš plytko (iba 17°).

Pri dobrej a optimálnej inštalácii budem používať strednú hodnotu výkonnosti FV riešení – 1 000 kWh/kWp. Znamená to, že 1 kWp fotovoltiky vyrobí 1 000 kWh = 1 MWh elektriny za rok. Počas 15 rokov teda takáto elektrárnička vyrobí približne 15 MWh. Zanedbám teraz degradáciu panelov (menej ako 1% ročne) lebo ju vyrovnáva pesimistická úvaha o produkcii.

Cena systému

V dnešnom Slovensku stále ešte zúri búrka v pohári vody – program Zelená domácnostiam. Tá stanovila podporu na max. 50 % a pre systémy 1 kWp podporu 1 200 €, pre systém 2,5 kWp 2 550 €. Logicky sa väčšina zhotoviteľov pohybuje okolo cien 2 400 € za 1 kWp a 5  100 € za 2,5 kWp. S týmito cenami budem aj ďalej počítať pre FVZ podľa §4a zákona o podpore OZE. Reálne sa dá systém výlučne pre vlastnú spotrebu (nepodnikanie v energetike) môže byť aj lacnejší aj o “pár” stoviek. Dokonca keď si takú FVZ zrealizujete svojpomocne, tak bude ešte lacnejšia (upozorňujem na dodržanie všetkých zásad elektroinštalácie, pokiaľ toto nie je váš obor – zavolajte si odbornú pomoc):

Výkon FVZ 1 kWp Cena vyrobenej
elektriny [€/MWh]
Celková cena v ZD 2400 160,00
Cena s podporou 1200 80,00
Nepodnikanie v energetike 1900 126,67
Neponikanie v energetike svojpomocne 1500                  100,00
Ročná produkcia 1 MWh  
15 ročná produkcia 15 MWh
Výkon FVZ 2,5 kWp  
Celková cena v ZD 5100 136,00
Cena s podporou 2550 68,00
Nepodnikanie v energetike 4500 120,00
Nepodnikanie v energetike svojpomocne 3750 100,00
Ročná produkcia 2,5 MWh  
15 ročná produkcia 37,5 MWh  

Ako vidno z tabuľky, tak menší systém je drahší, bohužiaľ je to tak. Čím menší systém, tým väčší majú jednorázové položky vplyv. Ale pokiaľ sa rozhodnete si FVZ urobiť bez podpory, tak sa cenou vyrobenej elektriny dostávate k a pod 120 €/MWh. A to je cena nakupovanej elektriny v najlacnejšom tarife DD5/DD6 – priame vykurovanie / tepelné čerpadlo.

Samozrejme s cenou podporeného systému sa to nedá zrovnávať, ale ako vyplýva z tabuľky – podporu vlastne ani netreba.

Treba však k tejto cene dodať aj to, že sa ráta s tým, že všetku elektrinu viete spotrebovať. A tejto podmienke teda musí odpovedať aj návrha systému.

Minulosť ceny FV realizácií

Aby som urobil za dosť tým, čo tvrdia, že fotovoltika je drahá, ono to dosť dlho bola pravda. Keď začala zákonná podpora OZE a FV v roku 2009 tak výkupná cena z FV bola 450 €/MWh. V roku 2010 mierne klesla na 430 €/MWh pre systémy do 100 kWp. Ale potom začal jej strmý pokles. A to až na súčasnú úroveň 88 €/MWh. ÚRSO stanovuje túto cenu výpočtom na 12 ročnú návratnosť. Podľa úradu sme teda už hlboko pod tzv. Grid paritou – stav kedy cena z FV je nižšia ako sa dá kúpiť od dodávateľa. Priebeh výkupnej ceny stanovenej úradom voči cene elektriny v najlacnejšom tarife si môžte pozrieť na nasledujúcom grafe.

Sk Grid parita
Porovnanie výkupnej ceny z fotovoltiky a koncovej ceny elektriny

Ostatné mýty 4, 5 a 6. Preto nás ďalej čítajte, na facebooku nám dajte like (ako my Slováci píšeme lajk) aby sme vedeli, že sa vám naše písanie páči. A/alebo ak máte k príspevku alebo téme pripomienky, radi si ich prečítame (rozoberieme) v diskusii alebo vo fóre: Fotovoltické mýty.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.