Kontrola distribučiek – prinesie nejaké výsledky?

V minulom roku preleteli médiami informácie o tom, že ÚRSO dostalo na rok 2016 značne rozšírený rozpočet. Hlavný dôvod vraj je kontrola regionálnych distribučných spoločností. Nehovorím, že to nie je potrebné, ale ma zaráža, že spoločnosti, ktoré sú vlastne v majoritnom vlastníctve štátu a každý rok odovzdávajú množstvo podkladov práve úradu potrebujú takúto hĺbkovú kontrolu. Pre lepšiu informáciu: VSDs, ZSDis aj SSE-D sú vždy 100 % dcéry svojich energetík. A tie sú vždy z 51 % vlastnené štátom.

Jeden z najlepších právnikov v energetike Slovenska napísal so svojimi kolegami úvodný článok o práve a povinnostiach pri kontrolách ÚRSO v energetike. Aj keď tento rok bude úrad veľmi zaneprázdnený u tých troch distribučiek, ľahko sa môže kontrola úradu udiať aj u výrobcu elektriny z OZE. Preto sa určite oplatí tento článok prečítať aj výrobcom elektriny.

“Nie je na dennom poriadku, aby vo verejnej správe dochádzalo k prudkému navyšovaniu rozpočtových balíkov. V časoch, keď sa pojmy ako úsporné opatrenia a deficit verejných financií stali bežnou súčasťou nášho života, je vidina vyššieho rozpočtu pre väčšinu štátnych inštitúcii iba zbožným prianím. Sú však aj výnimky. Kúzelné zlaté rybičky, ktoré splnenia každé prianie, plávajú aj v našich vodách. A šťastlivcom je v tomto prípade náš regulačný gigant.

Stvorený pre kontrolu

V auguste 2015 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ďalej len „Úrad“) požiadal o navýšenie rozpočtu na rok 2016 za účelom výkonu hĺbkovej kontroly distribučných spoločností. Vyhovelo sa. Úradu sa oproti predchádzajúcemu roku navýšil rozpočet o viac ako 55%. Na kontrolnú činnosť má tak Úrad k dispozícii o 1,8 milióna EUR viac.

Úrad je orgánom štátnej správy s celoslovenskou pôsobnosťou, čo mu zaručuje široké kontrolné právomoci. Je oprávnený vykonávať kontrolu nielen vo vzťahu k distribučným spoločnostiam, ale aj vo vzťahu k ostatným účastníkom trhu v oblasti elektroenergeticky, plynárenstva, tepelnej energetiky a vodného hospodárstva.”

Zdroj: Pavol Poláček: Pripravte sa, začína kontrola!

Dodatok redakcie

Kontrolou úradu na distribučkách môže nastať celkom schizofrenická situácia – úrad niečo nájde a vlastne tým prizná, že svoju prácu nevykonával počas minulých rokov poriadne. Alebo úrad nič nenájde a vlastne celý ten humbuk bola iba dačia paranoja a/alebo zbytočný výdavok. Ale aj tak najpodstatnejšia otázka bude, či takto minuté financie budú mať pozitívny záver – zníženie distribučných poplatkov.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.