Čo ukázali rečníci na Smart Energy Forum Bratislava?

V stredu 24. 2. 2016 sa v Bratislave konalo Smart Energy Forum – medzinárodná konferencia realizovaná dvoma portálmi: SolarniNovinky.cz a týmto serverom EnergiaWeb.sk.

Prvý blok prednášok bol v znamení možnej budúcnosti energetiky. Tri dámy a jeden muž predstavili základné prvky energetickej filozofie krátkej a strednej budúcnosti. SEFB1V prvej prednáške p. Lívia Vašáková (Zastúpenie EK na Slovensku) predstavila ako politika EU bude riešiť budovanie Energetickej únie vrátane jednotlivých krokov, ktoré sa prejavia v nových smerniciach EU. Politické vplyvy na energetiku vystriedal pohľad biznisu a priemyslu. Stanislav Kurek (TESLA Club Slovakia) rozprával o energetike, tak ako ju on vidí v práci Elona Muska – spolumajiteľa troch vplyvných vizionárskych firiem: TESLA MOTORS, Space X a SolarCity. Na zmeny v energetike však treba financie. A o nich rozprávala p. Kvetoslava Šoltésová zo SIEA – predstavila Operačný program Kvalita životného prostredia. Tento program má pomôcť inštalovať a rekonštruovať 560 MW OZE v elektrine a teple. Jeho súčasťou je aj národný program Zelená domácnostiam určený širokej vrstve obyvateľov. Poslednou prednáškou prvý blok uzavrela p. Silvia Beňová zo Slovnaftu. Táto spoločnosť patrí k piatim najväčším spotrebiteľom elektriny na Slovensku. Prednáška vrátila čas z budúcnosti do súčasnosti a ukázala ako energetiku rieši takýto veľký spotrebiteľ. Ukázala tiež ako sa vysporiada s potrebou nulových výpadkov pre kritické procesy. Jeden moment z prednášky bol pre mňa zvlášť prekvapivý. Spoločnosť, ktorej príkon presahuje 100 MW elektriny, vie v prípade poruchy prejsť do úplne ostrovného režimu. A to takmer v nulovom čase, s tým že kritické výrobné technológie takú zmenu ani nepoznajú.

Ak si uvedomím dôsledok prednášky p. Beňovej – pracovať v ostrovnom (nepripojenom) režime pre domácnosť teda nie je žiaden technický problém. Dá sa to, len je to otázka ekonomiky. V tejto prvej časti sa o spestrenie konferencie postaral p. Kurek, ktorý na obednú prestávku zabezpečil predvádzanie elektromobilu TESLA S – viď úvodná fotografia.

Po diskusii a prestávke začala druhá časť. Tá sa už naplno venovala obchodu a technológiám. Rozvoj fotovoltických technológií sebou priniesol aj zmeny na strane ich výroby. Tieto zmeny však nie sú vždy len pozitívne  – viacero výrobcov neustálo konkurenčný boj a skrachovalo. Netýka sa to však len výrobcov panelov. A o tom ako si zabezpečiť správnu činnosť striedačov aj po záruke, alebo u tých technológií, kde už výrobca neexistuje, nám povedal p. Vladimír Hochman z Photon Energy Operations CZ. Následne už konferencia patrila rôznym druhom uskladnenia elektriny. Od jednej zaujímavej technológie –  veľkokapacitných prietokových batérií v podaní p. Radka Vebera z B64, sme prešli k ďalším. Tie už všetky boli založené na Litiu. Či už LiFePO4 od i4wifi v podaní p. Miroslava Vejmana alebo od výrobcu technológií LiFePO4 FitCraft Energy a p. Miroslava Hanzelky. Alebo Li-ion o ktorých rozprával p. Martin Kolařík Ostrovní elektrárny.cz. Ten v svojej prednáške okrem špičkových Li-ion batérii BMZ predstavil aj koncept ostrovných elektrární s ich využitím. Záver tejto časti patril technológii lítium titanát – od p. Michala Šaštinského z ENERGY STORAGE SE sme sa dozvedeli viac o tejto novej technológii použitia Litia. Tá prináša 100 % DoD a vysokú prevádzkovú bezpečnosť. Tento blok uzavrela opäť diskusia. Obednú prestávku mnohí využili na “ošahanie si” krásnej TESLY S.

SEFB3Prestávky mohli účastníci využiť aj na pozretie si reálnych technológií, ktoré priniesli partneri konferencie. Využil som jednej prednášky, kedy stánky neboli v obležaní, tak aby som vám ich mohol ukázať v ich celkovo rozložení. Reálne k osahaniu boli technológie LiFePO4 a Li-ion od FitCraft, i4WiFi a BMZ (Ostrovní elektrárny.cz). Viac sa účastníci dozvedeli aj o B64. Spoločnosť Fenix Slovensko na svojom stánku predstavovala svoj revolučný systém infračerveného elektrického vykurovania.

Tretia a posledná časť svojou prvou prednáškou riešila čo bude s FV panelmi po ich životnosti. P. Petra Roučková z Asekol Solar predstavila spätný odber solárnych panelov a skúsenosti v ČR. Sú to skúsenosti, ktoré Slovensko vie využiť, tak aby model recyklácie bol nastavený spravodlivo pre všetkých a aj pre životné prostredie. Celý tento blok prednášok bol zameraný na fotovoltické technológie – p. Róbert Leicht z Collect Sun poukázal na aktívny manažment energie z FVE do siete – pokiaľ dnešné FVE bez prevádzkovej podpory nespotrebujú veľkú časť svojej výroby priamo v dome (priamo u výrobcu elektriny) tak sa bohužiaľ nevedia zaplatiť z nepotrebného nákupu elektriny. K podobnému záveru došla ďalšia prednáška – fFotovoltika je aj dobrá súčasť energetickej efektívnosti ako ukázal p. Ján Otčenáš z GEEA, ktorý je aj autorizovaný poradca Európskej banky pre rekonštrukciu a rozvoj (EBRD). Fotovoltické elektrárne niekedy trpia nevysvetliteľným poklesom produkcie. Jedna z príčin môže byť aj PID efekt. Tejto téme sa venoval p. Martin Lahký z Eicero. Včasnou detekciou a “liečbou” je tento pokles možné nie len zastaviť, ale aj zvrátiť. A od väčších FVE sme sa zasa vrátili k novým malým – p. Radim Havelka z Krannich Solar ukázal, že dnes nemusia FV panely produkovať iba DC elektrinu, ale pri použití Smart panelov sa dá vyrábať priamo 230 V/ 50 Hz. Smart panely a úložné systémy sa dajú použiť na optimalizáciu vlastnej spotreby. SEFB4Posledná plánovaná prednáška “Aktívne riadenie zákazky = viac peňazí pre vás” od p. Petra Všetečky z GARANT PARTNER PLUS bohužiaľ pre jeho chorobu neodznela. Ale vírus našťastie nebol taký silný, tak p. Všetečka pripravil aspoň článok: Aktívne riadenie zákazky = viacej peňazí pre vás!

Celý priebeh konferencie bol zaznamenaný na video a pomocou inovatívneho prístupu českého SlidesLive.com bude účastníkom k dispozícii zdarma. Prednášky z Smart Energy Forum Bratislava – iba pre účastníkov.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.