Niekoľko dôvodov prečo sa teším na konferenciu SEFB

Už o týždeň organizujeme v Bratislave konferenciu Smart Energy Forum, kde budú veľmi zaujímaví prednášajúci. Ako jeden z dvoch organizátorov viem o programe a prednáškach viac a tak viem prečo sa mám tešiť na ich obsah. A aj preto mi nedá sa s vami nepodeliť.

V prvej časti sa bude rozprávať o tom ako sa energetika mení smerom, ktorý je zaujímavý pre akéhokoľvek podnikateľa (aj domácnosti) a to z viacerých dôvodov:

  • P. Vašáková zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku bude hovoriť kam smeruje v energetike Európa a jej Energetická únia,
  • ktokoľvek uvažuje o rekonštrukcii svojho energetického hospodárstva, a nevychádzajú mu na šetrenie a lepšiu efektivitu peniaze, môže využiť jeden z mnohých programov Operačného programu Kvalita životného prostredia. Aj o tom bude rozprávať p. Šoltésová zo SIEA. A OPKŽP nie je len známa Zelená domácnostiam. Program má možnosti aj pre väčšie a podnikateľské projekty.
  • O veľmi očakávanom trende – elektromobilite – bude rozprávať p. Kurek z Tesla Clubu. Je to ďalší z množstva zaujímavých trendov budúcnosti. No a zo Stanom Kurekom riešime aj možnosť, že by došiel práve na jednej TESLE S a cez prestávku by ste mali možnosť si ju pozrieť a “ošahať”. Viem, že mnohí z vás už tú možnosť mali, ale vždy je to fajn zážitok. Na 100 % to budeme mať potvrdené v piatok…
  • No a záver bude patriť ďalšej dáme: p. Beňová zo Slovnaftu nám povie ako na energetiku a jej možnosti pozerá spoločnosť, ktorá patrí k najväčším spotrebiteľom energie na Slovensku. Spoločnosť, ktorá patrí medzi päť najväčších slovenských výrobcov elektriny a prevádzkuje veľkú miestnu distribučnú sústavu. A práve lokálna výroba elektriny je trend, ktorý je budúcnosť.

Druhá a tretia časť sa od stratégie začne prenášať k obchodu a technike. A trend je ukladanie – uložiť si “moju” elektrinu na použitie vtedy keď je potrebujem. Technológií, ktoré môžme použiť je viac a preto bude reč o Li-ion aj LiFePo4. Aby ste videli ich použitie z viacerých pohľadov, tak ku každej technológi máme viac prednášateľov. To, že uskladňovať elektrinu sa dá aj vo veľkom meradle sa presvedčíme aj z prednášok o vanad-redoxových batériách. Aj tejto téme sa budú venovať dve spoločnosti – obe majú za sebou reálne projekty a nebude teda reč “len” o teórii.

Ale aby sa elektrina vyrobila tak ako sa očakáva je potreba sa o elektráreň starať. O tom si povieme viac s zástupcami Photon Energy, EICERO – obaja majú skúsenosti ako dostať FVE späť do vynikajúcej kondície. A tiež ako ju tam držať po celú dobu ďalšej prevádzky. Ale fotovoltika nie sú len veľké systémy na voľnej ploche – ich trend je na budovách a najmä samospotreba. O zásadách a princípoch ich efektívneho použitia nám povedia viac p. Leicht, Otčenáš a Bařinka, všetci traja experti s dlhodobými veľmi reálnymi skúsenosťami.

Aby sme sa vedeli pripraviť aj na koniec “života” fotovoltických panelov (a nie le ich), tak to nám povie p. Roučková z ASEKOL Solar. Záverečná prednáška je pre mňa zvlášť zaujímavá – nie je totiž úplne energetická – p. Všetečka nám ukáže, že efektivita nie je len energetická. Ale ušporiť a aj zarobiť viac sa dá správnym riadením projektu. Nie len, že sa dá pri dobrých technikách na jednom projekte ušetriť množstvo financií, dá sa stihnúť za kratšiu dobu a teda aj ich viac urobiť.

Podrobný program si môžte pozrieť tu: SmartEnergyForum.sk/program/

Samozrejmé je, že v každom bloku máme diskusiu, kde sa môžme pýtať aj do hĺbky. Okrem iného sa bude diskutovať aj neformálne. SEFB je miestom kde sa dá naštartovať množstvo obchodov, realizácií a partnerstiev. A posledný dôvod je prízemný ľudský pre nám mimo bratislavčanov – v Bratislave budú jarné prázdniny a bude teda poloprázdna. Bude sa dať parkovať nie len pri Technopole, ale aj inde, takže po konferencii si vybavíte iné záležitosti aj rýchlejšie.

Zostáva už len pár miest, tak je správny čas sa prihlásiť je teraz. A správne miesto je tu: SmartEnergyForum.sk/prihlaska. Teším sa na stretnutie s vami.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.