Rok 2016 – rok pokračujúcich zmien v energetike

Obnoviteľné zdroje energie a najmä fotovoltika sú hýbateľom zásadných zmien v klasickej energetike. Tej energetike, ktorá sa začala formovať pred približne 150 rokmi, a ktorá vyústila do obrovských centrálnych spoločností – EXXON, Chevron, alebo z nášho regiónu ENEL, ČEZ, či Slovenské elektrárne. Za túto dobu bola zemeguľa spútaná množstvom drôtov, ktoré vlastnia a prevádzkujú distribučné spoločnosti. Ľudia a firmy platia podstatnú časť svojich príjmov za energie – za teplo, elektrinu, plyn a iné. A až donedávna to bolo prijímané ako nemenný stav. Avšak ten stav v praxi nie je nemenný, a práve OZE priniesli iný pohľad do klasickej centrálnej, sieťovej energetiky.

Energetickú (r)evolúciu naštartovali viaceré súbežné udalosti – zhoršujúci sa stav našej klímy, technologický pokrok v rôznych formách generovania elektriny a zvyšujúce sa povedomie časti obyvateľstva. Pred vyše 20 rokmi začal Greenpeace v Nemecku ich vlastnú Energetickú (R)Evolúciu. V prvej dekáde nového tisícročia sa začali formovať environmentálne záväzky Európy a sveta. Tie vyústili aj do európskeho programu 20-20-20. Jednotlivé štáty EU prijali svoje národné akčné plány a vytvorili podporné schémy pre vznik a prevádzku množstva druhov OZE. Masívne začali vznikať fotovoltické elektrárne, veterné parky, alebo bioplynové stanice (najmä) u poľnohospodárov.

Práve fotovoltika je najväčšou súčasťou tejto zmeny. Aj vďaka jej obrovskému nasadeniu, sa za posledných 5-6 rokov podarilo znížiť investičné náklady na ¼ z roku 2008. To zasa pomohlo pri zmenšovaní nevyhnutnej počiatočnej podpory a dnes sme v širokom meradle svedkami, že (nielen) fotovoltika nepotrebuje špeciálne finančné nástroje na to, aby bola ekonomicky funkčná. Vo väčšine európskych štátov je fotovoltika v pásme tzv. Grid parity. Cena elektriny z nových FV zdrojov je nižšia ako tá, ktorú je možné kúpiť od dodávateľov a distributérov.

No a tým fotovoltika začala narážať na svoje prirodzené obmedzenie. Je to zdroj priamo závislý na slnečnom svite. A teda nedá sa priamo použiť ako jediný zdroj elektriny. Pre jej širšiu akceptáciu ako hlavného zdroja je potreba vyriešiť zásadný technologický problém – uskladnenie elektriny z času možnej výroby na čas potrebnej spotreby. To je ďalší krok v prebiehajúcej (r)evolúcii.

Keby sa tieto pohyby diali len na úrovni energetických gigantov, tak by si to nezaslúžilo písmenko (r). Bola by to prostá evolúcia zdrojov elektriny, ktorá by koncovému zákazníkovi priniesla dôležité klimatické uľahčenie, nič viac. Revolúciu z tohto procesu robí práve rozmer zmenšovania – dnes je možné si elektrinu, ekonomickým spôsobom vyrábať doma. Nie je potrebné všetku kupovať od dodávateľa. A práve zmenšovanie a zlacňovanie uskladňovania tejto „domácej“ elektriny začína spôsobovať následný prvok (r)evolúcie – decentralizáciu.

Systémy malého, lokálneho a domáceho uskladnenia elektriny sa začínajú dostávať na hranu pásma tzv. Batériovej Grid parity. Zatiaľ v tomto segmente nie sú systémy v masívnom meradle, ale tak ako roky 2008 až 2013 boli rokmi obrovského poklesu cien fotovoltiky, tak teraz sme svedkami poklesu cien batériových systémov. Rok 2015 bol plný udalostí, ktoré napomáhali týmto zmenám. Avšak jedna z nich bola najviditeľnejšia – ohlásenie Elona Muska a spoločnosti TESLA o výrobe a dodávke ich PowerWall riešenia. Toto dobre spracované vyhlásenie priblížilo uskladňovanie elektriny širokým masám, ktoré sa o túto oblasť predtým vôbec nezaujímali. A i napriek tomu, že technologicky PowerWall nie je nič prevratné a nepriniesol zásadnú technologickú zmenu, je dôležité, že otvoril povedomie o tom, že sa to dá. Že batérie môžu byť súčasťou domácností, že môžu byť „pekné“ a že majú aj pre koncového užívateľa výhodnú ekonomiku používania.

Nadväzujúci rok 2016 teda bude hlavne rokom ďaleko širšej akceptácie decentrálnej, lokálnej výroby elektriny s možnosťou uskladnenia si výroby na neskoršie použitie. Takáto energetika je na prahu takej zmeny, ako v roku 1908 priniesol Henry Ford so svojím modelom Ford T. Lenže ani on by nebol úspešný, keby neprebiehali súčasne viaceré zmeny. Jemu sa podarilo zásadne znížiť výrobné náklady automobilu. Druhým dôležitým faktom bolo predĺženie dojazdu automobilu na jednu nádrž. Ale to samotné nestačilo – súbežne sa rozvíjala cestná sieť a najmä tankovacia infraštruktúra. Všetky tieto zmeny sa v prípade Fordu T sústredili do správneho okamihu a fenomenálny rast automobilizmu sa začal.

Decentrálna, lokálna a obnoviteľná energetika je na začiatku takéhoto prelomu. Kto bude hrať úlohu Henryho Forda, čo bude v tomto prípade „ten“ Ford T ešte nevieme, ako sa hovorí karty ešte nie sú rozdané. Kto si sadne k hraciemu stolu? Časť hráčov poznáme, časť tušíme a o ďalšej nevieme. A o tom viac „vedieť“ je aj 1. ročník Smart Energy Fórum Bratislava. Ten sa bude konať 24. 2. 2016 v kongresovom centre Technopol. Týmto vás srdečne pozývame – príďte sa zoznámiť s ľuďmi, ktorí v tejto oblasti života pracujú a snažia sa priniesť nové progresívne riešenia. Či už patríte k informovanej verejnosti, odborníkom z oblasti alebo máte firmu pre riešenia OZE – všetci si tu získate nové informácie a inšpiráciu pre seba.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.