Svet (aj energetický) na križovatke – o čom sa diskutovalo na CEEC 2015

Máme za sebou ďalší dynamický týždeň. Prebehla veľká energeticko-politická konferencia CEEC, hneď na to bola “lokálna”  udalosť – seminár o budúcnosti OZE organizovaný SAPI. Turci zostrelili ruské lietadlo, Rusi zavreli “kohútik” Ukrajincom. Paríž a Brusel v chaose a Európa v strachu. Toto všetko sa udialo vo veľmi krátko slede. A ešte aj ďalšie udalosti.

Poďme sa však pozrieť na prvú menovanú udalosť – konferenciu CEEC 2015. Ako naznačuje názov Central European Energy Conference tak konferencia sa venuje energetike vo veľkej časti Európy, dnes už dokonca nielen celej Európe, ale energetike z celosvetového pohľadu. Na podujatí sa vystriedalo množstvo osobností a bolo kopu zaujímavých diskusií.

CEEC 1s

Konferenciu otvoril príhovor prezidenta Slovenskej republiky p. Andreja Kisku, ktorý sa venoval práve nerovnováhe súčasnosti. Tlak obchodu a nedostatok solidárnosti, Európska únia verzus potreby a snahy jednotlivých členov. Ako príklad týchto rozporov jasne menoval Nord Steam 2. Celé vystúpenie p. prezidenta si môžte vypočuť tu: Energie-Portal.sk – prezident Kiska ostro vystúpil proti projektu Nord Stream 2.

Po jeho vystúpení nastala malá zmena programu. Mal vystúpiť podpredseda Európskej komisie p. Maroš Šefčovič, ale práve pre zmätky, do ktorých bol dočasne uvrhnutý celý Brusel, meškal jeho let. Preto sa konferencia zaoberala celou prvou časťou: Energy Union: headway and the V4 perspective. Otvárací príhovor  sa tak stal príhovorom záverečným. Práve Energetická únia je to čo je pre naše krajiny vo V4 záležitosť extrémne zaujímavá. Zjednotenie trhu EU nám môže zabezpečiť lacnejšie a stabilnejšie energie.

No a cez následnú tlačovú konferenciu pána podpredsedu sa dostávame k ďalším kontrastom. P. Šefčovič hovoril aj o rokovaniach medzi Ruskom, Ukrajinou a EU – o podpise zimného balíčka. O tom, že dodávky plynu sú “zabezpečené”. No na druhý deň Rusko zastavilo plyn. Ale zastavili toky pretože dodali to čo im bolo zaplatené. Ukrajina sa teraz pozerá po lacnejšom plyne – najmä zo západu (cez  náš reverz). Druhý kontrast sú obnoviteľné zdroje energie. OZE sú dôležitou súčasťou Energetickej únie a jej politiky. Avšak množstvo existujúcich OZE spôsobuje tlak na súčasnú cenu elektriny. Najmä  na vnútorné pomery v zložkách cien: samotná cena elektriny je veľmi nízka avšak distribučné a iné poplatky rastú. Viaceré nové OZE už nepotrebujú finančnú podporu, ale lokálne legislatívne bariéry vnútri jednotlivých štátov bránia väčšiemu rozvoju.

CEEC 2s

O ďalších paneloch  World Energy Outlook 2015 The 2015 Paris Climate Conference: expectations versus implications prinesieme samostatný článok. Ale už len názvy naznačujú dosť silné rozpory a rozdielne názorové smery.

Druhý deň CEEC sa venoval konkrétnejším záležitostiam ako “vysokej” politike. Boli to panely Regional integration of gas markets and security of supply o plyne a elektrine: Market-coupling of electricity markets. Na tento deň je vyčlenený samostatný článok.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.