Príklad, že sa to dá – veľké batérie v Nemecku

Nemecko je príkladom, že prechod na OZE myslia vážne. Nie je to len politický ústup od jadrovej energetiky, ale aj silný tlak a akcie pri odstavovaní fosílnych zdrojov. Tento proces nie snadný a určite ani lacný. Len je to proces nutný, pokiaľ túto planétu chceme ešte dlhodobo používať.  Nemecko je aj súčasne príkladom toho ako byť, namiesto pasívneho prijímateľa cudzích trendov, lídrom nevyhnutnej zmeny a aj na tom zarobiť.

Jedna z hlavných energetických spoločností Steag, sa rozhodla investovať 100 miliónov dolárov do zriadenie 90MW úložiska. Toto zariadenie má pomôcť stabilizovať nemeckú elektrickú sústavu.

Dodávateľom batérii bude Kórejská spoločnosť LG Chem, zatiaľčo automatizačná spoločnosť Nidec ASI (skôr známa ako Ansaldo Sistemi Industriali) dodá zvyšok – kompletné storage riešenie vrátane riadenia a energetického managementu.

Systémy budú dva – každý z troch lithium-ion batériových systémov, teda 3 x 15MW. Miesto realizácie je North-Rhine Westphalia, na severozápade krajiny a Saarland na juhu. Budú poskytovať primárnu reguláciu odchýlky a stabilizovať frekvenciu v sústave (bežné podporné služby).

Zásadný rozdiel medzi štandardnými fosílnymi elektrárňami a batériovými systémami je prakticky okamžitá reakcia a vysoká variabilita použitého výkonu. Nemecko je pomerne konkurenčný trh pri podporných služieb avšak čím ďalej sa obracia na batériové systémy vďaka ich narastajúcej účinnosti. Tendre na poskytovanie tejto služby sú zverejňované prakticky každý týždeň.

No a práve širšie nasadenie OZE v Nemecku spôsobuje aj ďalší silný vplyv na hľadanie iných riešení pri poskytovaní podporných služieb. Fotovoltika ani vietor nevie pracovať kontinuálne počas celých dní. Nemecko má viac ako 40 GW FV inštalácií. A do dynamického systému vyrovnávanie výroby a spotreby elektriny tieto zdroje zaniesli ďalšiu dodatočnú dynamiku. Preto aj spoločnosť Steag svojím novým batériovým systémom podporí stabilitu nemeckej elektrizačnej sústavy.

Tieto nové budú vybudované v existujúcich zariadeniach Steagu, čo by malo znížiť investičné náklady vďaka zdieľaniu časti infraštruktúry. Spustenie je očakávané na prelome 2016 a 2017.

Predseda predstavenstva Steagu Joachim Rumstadt  povedal: “Veríme, že OZE bude hrať väčšiu a zodpovednejšiu roľu pri zabezpečení bezpečnosti dodávok elektriny a preto chceme dodať viac stabilnej kapacity an energetický trh. Kombináciou komerčných a technických expertov v energetike, ktorých máme v našich radách sa batériové systémy stanú jedným z hlavných riešení.”

90MW of LG Chem’s Li-Ion batteries to be used for balancing German grid

Iné batériové riešenie dodané od LG Chem pre storage systém vo Feldheime, Nemecko. Pomáha obci dosiahnuť ciel “100% OZE”. Image: LG Chem.

Zdroj: storage.pv-tech.org

 

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.