Uskladnenie energie – riešenia na EUW – diel 1.

Jednou z hlavných témat na European Utility Week vo Viedni bolo uskladnenie elektrickej energie (energy storage). Na rozdiel od ďaleko širšieho záberu na InterSolare tu nebolo vidno žiadnu TESLA PowerWall. Celkovo tu bolo vidno menej Li-On technológií – viac sa ukazovali rôzne druhy Red Flow batérií. Či už na úrovni nasadenia v distribučnej sústave, alebo ako súčasť budúceho Smart Grid riešenia. 

Zotrvačník – FlyWheel

Jedným z mimoriadnych riešení sú aj zotrvačníky. V Spojených štátoch sú úspešne nasadené systémy s MW výkonom, ale pre menšie systémy neboli riešenia. Avšak izraelská firma Chakratec predstavila kinetickú batériu (ich názov pre zotrvačník) s výkonom vhodným pre rodinný dom. Systém zotrvačníka bežiaceho v vo vákuu s názvom EnerQube 3000. Kapacita jednej “kocky” je 3 kWh s použiteľným výkonom 2 kWp. Celkový výkon je škálovateľný až do 5 MWh. Na obrázku nižšie sú štyri EnerQube a prídavný modul s elektronikou, tá sa stará aj o prípadnú nutnú obnovu vákua.

Chakratec

Možnosti rozšírenia sú vidno aj na firemnom videu tu: EnerQube 3000. Podľa informácii z výstavy a ich webu by mali mať prakticky neobmedzené množstvo nabíjacích cyklov a životnosť viac ako 20 rokov.

RedFlow – kvapalinové batérie

Na rozdiel od dnes bežných batérií, ktoré používajú kvapalinu ako elektrolyt v čo najmenšej miere a skôr sa uchyľujú k gélom. Pre RedFlow batérie je typické, že chemická energia pre výrobu elektriny je uskladnená v dvoch kvapalných chemikáliách a tie sú v nádržiach. Hlavne komponenty teda sú nádrže, čerpadlá a iontová mriežka na ktorej potom vzniká elektrický náboj.

Redox_Flow_Battery_English

wikipedia.org/wiki/Flow_battery

Typické prevedenie prevedenie pre niekoľko kW výkonu a rádovo do 10 kWh kapacity bolo vidno na výstave :

RedFlow box_s

Bežné sú však výkony na integráciu do distribučných sústav. Tieto majú výkony od 60 (90) kW až po jednotky MW. Disponujú kapacitou dvoj až 9 násobku hodinového výkonu – napr. 60 kW systém pre 120 kWh kapacity.

EnStorageInc_L

Zdroj: EnStorageInc.com

Cesta na European Utility Week bola uskutočnená za podpory UK Trade & Investment Bratislava.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.