Pozvánka: workshop “Aktívne občianstvo, komunitná energetika a crowdfunding”

Priatelia Zeme-CEPA a CEE Bankwatch Network pozývajú na už tretí seminár

Aktívne občianstvo, komunitná energetika a crowdfunding

ktorý sa koná 29.10. (štvrtok) o 10:00 v priestoroch Slovenskej lesníckej a drevárskej knižnice pri Technickej univerzite vo Zvolene.

Ak máte záujem o účasť, registrujte sa na https://goo.gl/AhMiSA alebo napíšte na Jencova@priateliazeme.sk, prípadne volajte 0904 842 507. Kompletné znenie pozvánky: na tejto stránke

EnergiaWeb bol prítomný na druhom seminári v Martine, a obsah stál určite za ten čas a cestu.

Na seminári zarezonovali všetky tri témy: aktívne občianstvo, komunitná energetika a crowdfunding.

O crowdfundingu porozprával Igor Polakovič z Centrum pre filantropiu n.o. To, že o téme vie veľa bolo vidno aj z jeho prezentácie. Rozprával o úspešných sólo projektoch financovania napr. Lavička ľuďom (link nefunkčný FB stránka tu: FB/namestiepreludi) alebo  Adoptuj si včelu. V súčasnosti stojí aj za slovenským “KickStarterom” StartLab.sk. Porozprával aj o filozofii, princípoch a dal aj cenné rady ako na to. Nebudem ich (tie rady) teraz riešiť, máte jedinečnú príležitosť to vidieť, počuť, zapísať a neskôr realizovať priamo na živo vo Zvolene.

Komunitná energetika bola v patronáte Priateľov Zeme – CEPA. Miroslav Mojžíš predstavil aj koncept “Inteligentnej energetiky“. Tento prístup je veľmi podobný aj filozofii, ktorú máme tu v EnergiaWeb-e. Decentralizácia, masívne využívanie lokálne dostupných zdrojov, zdielanie a vzájomná pomoc. Cez energetiku z každého uzavretého celku (domácnosť, firma, región, štát, …) odteká množstvo financií, ktoré by mohli zostať doma. Nielen to, mohli by zamestnať desaťtisíce ľudí na Slovensku. Len to proste nie sú melomanské projekty ako 3. a 4. blok Mochoviec. V takomto spôsobe financovania by sa nedalo ľahko korumpovať a boli by viac pod kontrolou občanov.

A tým sa dostávame k tretej téme seminára aktívne občianstvo. Na tejto téme spolupracuje CEE Bankwatch Network a  Priateľami Zeme – CEPA. Ide o to, že ak už máme v rozpočte štátu a obcí množstvo financií z fondov (nie len EU), tak by sme mali vedieť a chcieť kontrolovať kam a za akých okolností tieto peniaze idú. Na seminári odznelo, že aktívny občan je považovaný aj za tretí pilier demokracie. Na kontrolu moci nestačí mať úrady, bez aktívnej účasti ľudí je to len o štvorročnom cykle (takmer) zbytočných volieb. Na seminári dali zástupkyne (prepáčte nenapísal som si mená) CEE Bankwatch Network ,za spolupráce Mira Mojžíša, množstvo užitočných rád ako sa nechať informovať, ako sa informácií dožadovať a ako sa vedieť brániť. Pre značnú časť ľudí sa to môže zdať zbytočné. Ale len do tej doby kým sa niekto nerozhodne za ich domom zriadiť XYZ (dosaď si skládku, jadrovú elektráreň, lom, ale aj bioplynovú stanicu). Prosto projekty možno všeobecne prospešné, ale lokálne ničiace…

Seminár sa oplatí zažiť. Zobrať si poznámkový blok a písať si a neskôr čokoľvek z tých troch okruhov realizovať.

Pre mňa to bolo zvlášť osviežujúce, lebo to po tohtoročnom boji v energetike (Akcia 1508 na SAPI) dáva nádej, že je tu skupina ľudí, ktorí sa nenechávajú zašliapať do zeme a sú našu republiku budovať.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.