Čo bolo na Smart Energy Fóre? II

Pokračovanie reportáže z pražského Smart Energy Fóra, ktoré organizovali SolarniNovinky.cz. V prvej časti sme sa venovali úvodnému bloku o legislatíve a podpore.

Druhý blok sa zameral na Systémy pro skladování elektřiny z OZE.

Otváraciu prednášku “Jak správně postupovat při výběru baterie pro skladování elektřiny z OZE v domácnostech” predniesom p. Hrzina, z Českého vysokého učení technického. V nej sa venoval dôvodom na nasadenie energetického úložiska, ale aj jednotlivým vplyvom na životnosť batérií.

Účel použitia batérie zásadne ovplyvňuje inštalovaný výkon, množstvo a hĺbku vybíjacích cyklov, poskytovaný výkon a množstvo ďalších parametrov.

HrzinaCVUT1s

V ďalšej časti sa venoval faktorom ovplyvňujúcim životnosť batérie. Najviac je dĺžka funkčnosti batérie závislá na hĺbke vybitia. Pracovná teplota, nabíjací a vybíjací prúd a nabíjacie napätie vedia značne ovplyvniť ako dlho bude akumulátor schopný plniť svoju úlohu. Tieto parametry sú odlišné u každého typu akumulátorov, navyše pri rozhodovaní o type akumulátorov treba vziať do úvahy ďalšie údaje: pracovné napätie, rozmery a hmotnosť, nutnosť vetrania a samozrejme aj cenu. Ako vidno len z množstva vymenovaných parametrov, výber typu akumulátora je vec neľahká a preto p. Hrzina odporúča sa pri výbere úložiska obrátiť na expertov v oblasti.
Následne akademickú pôdu vystriedali prednášky z komerčného sveta. Najskôr p. Klimek za spoločnosť SolarEdge Technologies GmbH povedal viac o “řešení StoreEdge od pro skladování elektřiny pro domácnosti pomocí baterií Tesla“. Prednáška sa venovala dvom inovatívnym riešeniam – StoreEdge s PowerWall, kombinácia technológií spoločností SolarEdge a TESLA a HD Wave striedač, moderný prístup k účinným a rozmerovo malým striedačom.

A posledné dve prednášky tohto bloku boli od výrobcov akumulátorov. Prvá sa zamerala na “Zkušenosti výrobce s technologií LiFePO4 baterie pro průmyslové využití” od p. Hanzelka z FitCraft Energy s.r.o. a druhá “Li-ion baterie Saft pro ukládání energie z OZE” od p. Šímy zo spoločnosti Saft Ferak a.s. Obe spoločnosti majú rozsiahle znalosti z množstva systémov nasadených po celom svete.

V ďalších pokračovaniach tejto reportáže sa budeme venovať dvom nasledujúcim blokom: “Praktické aplikace a vývoj akumulačních systémů” a “Praktická řešení pro energetickou soběstačnost”.

 

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.