Komentár: Pohľad zvonku

Nie som moc zástanca písania článkov, radšej by som niekde na streche montoval nejaký ten malý zdroj (MZ, FVE do 10 kWp), ale momentálne je doba písania si názorov a postojov, čí už medzi sebou, s úradmi alebo s verejnosťou, takže som si povedal, prečo nie…

Posledné dva týždne som bol na dovolenke v Chorvátsku. Áno, na mieste, ktoré je mnohými Slovákmi opovrhované a často sa vám známi vysmejú, keď tam strávite letnú dovolenku. Vraj, prečo si nezaplatiť niečo exotickejšie (čo tak Tunis?!). Vidím v tom paralelu s fotovoltikou: tiež sa vám známi smejú, že na čo ste si ju dávali. Mrzí ma to, rovnako ako aj žalostné využívanie Slnka pri tomto „slovenskom mori“. Nejde mi o reklamu a ani nechcem nikoho presviedčať. Článok som nazval Pohľad zvonku a o toho sa chcem držať.

Nedávno som zachytil citát: „Úspešní ľudia sa rozprávajú o nápadoch, neúspešní o ľuďoch.“ Keď si zoberiem posledné dva roky OZE na Slovensku, sme veľmi neúspešní. Nie, nemyslím gramotnosť v OZE, ale podporu a informovanosť. Stále sa len rieši, čí na strane nás inštalatérov čí priaznivcov OZE, ale aj na strane štátu, kto čo urobil, neurobil, povedal či nenapísal. Ľudským prístupom zabíjame technológiu. Je to klišé, lebo sa to deje celú ľudskú históriu, len si spomeňme na súboj Edisona s Teslom, na objav spaľovacieho motora a pod. Len som myslel, že v tomto storočí potlačíme túto ľudskú vlastnosť. Že vrchnosť pochopí dôležitosť OZE, ich nenahraditeľné miesto v ľudských životoch. Viem, na prvý pohľad to tak dôležito nevyzerá, ale koľkí z váš bývajú pred tepelnou (uholnou) elektrárňou? Slnko svieti, ale niekto stále prikladá uhlie do kotla…(ne)normálne?

Potom človek dospeje do štádia, že všetko hodí o zem, presmeruje telefón a odíde. Každým dňom sa viac odosobňuje od diania u nás. V slovanských štátoch je to podobne. Asi máme takú náturu, veď ani Chorváti nie sú o moc iní. Namiesto toho, aby každý domček mal aspoň 1 kW FVE, na pokrytie vlastnej spotreby, stále kupujú bežnú elektrinu a priznám sa, zistím si skladbu energiu v Chorvátsku. Len si to predstavte, mestečko s 100 domčekmi (= 100 kWp) a predikovatelným osvitom (zo 4 mesiacov tu prší tak 10 kráť), teda by nemuseli posilňovať kapacitu siete, len výhľadovo kúpiť úložisko. Teraz by už len stačilo urobiť marketingový produkt pre zákazníkov a ponúknuť im tu kilowattu s par ročnou viazanosťou zadarmo. Verím, že jedného dňa prídu s týmto riešením prevádzkovatelia distribučných sústav ako s prevratným objavom…

Samozrejme neopomínajme ani druhu stránku mince, že v prípade masívneho rozvoja FMZ (fotovoltických malých zdrojov), o ktorej mimochodom predstavitelia nasej krajiny toľko rečnia, by to malo obrovsky dopad na ekonomiku. Len počet s.r.o.čiek a živnostníkov, ktorí by chceli namontovať aspoň par kWp, by bol obrovský a teda aj ich odvody do štátu. No veľa by urobil aj nákup materiálu a diverzita inštalácii, lebo Slnko predsa svieti všade (teda až na jedno miesto, ale o tom nižšie), takže aj povedzme Nová Sedlica či Zákamenné pri zrazu mali „čo robiť“.

Keďže by z malých inštalácií štát (rozumej par jednotlivcov)  „nič nemal“, v priebehu víkendu si rozdali na SEPS kapacity v sieti na výstavbu veľkých fotovoltických parkov (súťaž vyhlásená v piatok poobede s uzávierkou v pondelok ráno) a zničili krasu tejto technológie (jeseň roku 2009, pozn. redakcie). Prečo? Známy to krásne zhrnul, OZE na Slovensku je ako 15 ročné dievča: už mala prvého chlapca, ale hoci ju všetci naokolo varovali (Nemecko, Česko, …), že ju môže zneužiť, ten pocit keď sa to stalo je hrozný. Môže síce isť na políciu, ale čo im povie? Že sa nebránila a on ju znásilnil? Nie, veď to by bolo smiešne, akurát by si urobila hanbu. Musí len zaťať zuby a nabudúce byť obozretnejšia. A musí viac veriť okolitému svetu. No aký by malo význam pre ľudstvo, keby sa všetky sklamané mladé dievčatá rozhodli isť do kláštorov a stať sa mníškami?

Preto by som chcel na zaver tohto dovolenkového „pohľadu zvonku“ vysloviť nádej, že aj slovenská zeleno-energetická scéna sa otrasie a nedovolí, aby ju ten „chlapec“ priviedol „do kláštora“. Dajte si tu námahu a sadnite si s priateľmi, známymi, ale aj nepriateľmi a vysvetlite im, čo je to ten „solar“. Že nie technológia je zla, ale prístup vrchnosti. Že síce sa cítime byt zneužití, ale aj tak chceme aby podiel výroby z OZE narastal. Že hoci tvrdia a všemožne masírujú (skrz média) vedomie verejnosti o tom, ako sa všetci skladáme na „solarnikov“, nie je to tak. Vždy pri tejto myšlienke sa pousmejem a spomeniem si na článok Palka Šimona o cene energie na trhu. Ako sa ešte nedávno predávala za 90 €/MWh a dnes sme niekde okolo 30 €/MWh a stále je to s maržou…

V neposlednej rade by som chcel poukázať na Poliakov. Nech si už o nich myslite čokoľvek, nedávno som videl graf využívania eurofondov krajinami EU. Hádajte… Poliaci sú na špici (cca 95%). A nie malú časť využívajú a využijú na výstavbu OZE. Slovensku ide prepadnúť koľko? 2 miliardy €? Rozhodne viac, než tých 100 miliónov, ktoré nám furt dávajú pred oči, ako prostriedky vyhradené pre malé zdroje. Poliaci majú prepracovaný systém výberových konaní, doloženia dokladov a zloženia zábezpeky. Píšem to preto, lebo sa to dá. Eliminovali korupciu, aspoň v tomto smere, a prosperuje to krajine. Nie je to tak dávno, ako sme si z nich robili srandu (najme kvôli cestám). Boli ste teraz niekedy v Katoviciach? Či Varšave? Bratislava oproti tomu vyzerá ako Luník, čo už predsa len v jednom filme bolo.

Som len zvedavý, dokedy im to (štátu) ideme tolerovať? Alebo našiel pán doktor Róbert recept na nove usporiadanie štátu, na novú Veľkú Moravu? Nemali sme tu už vládu jednej strany? Istoty? No nič, idem z dovolenky, nejdem si hneď kaziť náladu. Verím, že nás čaká zmena. A zmenu vedia privítať len úspešní ľudia, takže je najvyšší čas sa rozhodnúť, do ktorej kategórie sa idete zaradiť!

 

Prajem veľa slnka, aby osvietilo aj tie najtemnejšie miesta (mysle), niektorí to vážne potrebujú.

 

Filip Beláň pracuje v spoločnosti MARTEL SLOVAKIA s.r.o. kde je zodpovedný za divíziu obnoviteľnej energetiky.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.