Brownové “Peklo” a energetika

Práve som dočítal jeden z vianočných darčekov – Peklo o Dana Browna. Róbert Langdon sa zasa za neuveriteľných obratov v postavách naháňal po Florencii, Benátkach a Istanbule. Okrem toho, že nastoľuje otázku preľudnenia tejto planéty vlastne vôbec nemá nič spoločné s energetikou ak takou.

Čo sa však okrem odkazov na Danteho dielo vinie knihou od počiatku až do konca? Myšlienka veľmi aktuálna aj v týchto časoch. Najtemnejšie miesta v pekle sú vyhradené tým, čo v čase morálnej krízy zaujímajú neutrálny postoj. Alebo inak V  nebezpečných časoch niet väčšieho hriechu ako nečinnosť.

Tento čas nie je viditeľne nebezpečný, máme slobodu, ktorú nám pred rokom 1989 mnohí mohli závidieť. Bohužiaľ je to iba zdanie, to nebezpečie je ďaleko väčšie ako pred rokom 1989 – tým že svet nie je polarizovaný – nie sú len “zlý” komunisti a dobrí “demokrati”. Svet je široko spektrálne farebný a v tejto škále farebnosti sa tá rozliezajúca čierna viac skryje. Je ďaleko jednoduchšie podľahnúť neaktivite, lebo sa toho deje tak veľa.

Aj preto tu, v SAPI ale aj SPOROPSEe sa snažím ukázať na veci málo viditeľné. Na veci, ktoré sa (zdá sa) dotýkajú iba malej skupiny zainteresovaných. Či už ide o G-Komponet, odpieranie podpory na základe administratívného nezmyslu, alebo o kúpu Slovenských elektrární.

Tých vecí je viac, ale treba si uvedomiť, že svet aj Slovensko je na prahu nepredvídateľných zmien. Zmien, ne ktorých sa môžme podieľať, alebo ich byť prekvapenými svedkami.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.