Slovenské elektrárne a.s. – kto bude ich majiteľom?

Rok 2014 je pre slovenskú energetiku pomerne hektický. Do účinnosti vstúpila novela zákona č. 309/2009 Z.z. dávajúca ľuďom možnosť vlastniť svoj malý zdroj, príprava na plynovú a inú krízu vďaka Ukrajine, SSE a.s. a SPP a.s. zmenili vlastníka a podobne. 

Najväčšia udalosť – teda aspoň čo sa týka objemu financií bola spustená talianskym väčšinovým vlastníkom Slovenských elektrární a.s. – ich možný predaj. Od skorého leta sa toto témou zaoberajú energetické média, a čím ďalej tým viac aj hlavné média. Veľký priestor na zviditeľňovanie si berie aj náš premiér, ktorého politika voči podniku, ktorého sme aj v jeho osobe stále 34% spoluvlastníci je zvláštna. Ale o tom tento príspevok nie je,

Je to skôr  o tom, kto by tieto naše elektrárne mohol vlastniť. Uchádzačov z klasického segmentu sa vyrojilo dosť – hneď na začiatku to boli samozrejme Rusi. Veď tí majú asi najväčšiu prax s jadrovými reaktormi. S typom ktorý je v Mochovciach určite najväčšiu – možno spolu s českou Škodovkou. Ale kríza na Ukrajine a sankcie proti Rusku sa ukázali ako neprekonateľná bariéra. Ozvali sa iné – ČEZ, číňania, že vraj české EPH (spoluvlastník SSE a.s aj Eustreamu). Oficiálne sa ozval náš Slovnaft a.s. v skupine s maďarským MVM. Štát ako spoluvlastník sa ústami premiéra najskôr vyjadril, že by kúpil, teraz však má prioritu “len” dostavať EMO 3 a 4. (Poznámka na okraj podľa jeho slov sa v Smere nič nedeje náhodne).

A teraz na začiatku decembra sa občianske združenie Spoločnosť rozumných spotrebiteľov Slovenska o.z. – SPOROPS rozhodlo, že by bolo možné, správne a spravodlivé, keby aj občania Slovenska dostali šancu spoluvlastniť tento energetický klenot slovenského priemyslu. Minulý týždeň odoslali oficiálny list na ENEL do Ríma a informovali aj slovenskú stranu o zámere. O celej akcii vás budeme informovať tu a aj na stránke SPOROPSu si o tom prečítate viac: Kúpa Slovenských elektrárni.

Pri privatizácii sa nás nik nepýtal, tak skúsime teraz.

 

SPOROPS je spoluzriaďovateľom EnergiaWeb.sk. Osoba Pavel Šimon je okrem iného aj činná v SAPI.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.