Ako je to so Slnkom na Slovensku? TPS, ÚRSO a iné.

Ako sme vás informovali, od 1. 9. 2014 ÚRSO zvyšuje TPS o 2 €/MWh.  Ako hlavný dôvod úrad uviedol množstvo slnečných dní a teda vyššiu produkciu OZE – fotovoltiky. Nechajme stranou, že zvýšené náklady oznámila iba jedna z troch regionálnych distribučných spoločností a úrad zdvihol všetkým.

Podstatné je, že argument vyššej slnečnosti mi celkom nesedí. Lebo na základe skúseností z množstva FVE po celom Slovensku viem, že v porovnaní s rokom 2012 sa nasledujúce roky neukázali také výnimočné. V SAPI sme preto požiadali najskôr členov a následne všetkých v dosahu o pomoc so zaslaním anonimizovaných údajov o produkcii FVE za posledné roky – viac tu: www.sapi.sk/slnecne-dni-a-tvrdenie-urso-ziadost-o-informacnu-podporu. Tí čo čítate tu, ale nedostala sa vám výzva SAPI a máte v dosahu nejakú FVE s údajmi, tak vás požiadam o pomoc SAPI so zberom údajov.

Už prvé pozbierané údaje potvrdili to čo som čakal: rok 2012 bo podstatne výkonnejší ako rok 2013 a zatiaľ prvých 8 mesiacov 2014 sú (zasa horšie ako 2013) medzi rokom 2012 a 2013 (editované 22. 9. 2014). Takže tvrdenie úradu nie sú až tak podložené ako by sa mohlo zdať.

Viac o údajoch si prečítajte na SAPI. Tu dám iba graf produkcie z doteraz získaných podkladov:

Priebeh produkcie 2012-2014-kumul

Tento samo osebe nepotrebuje zvláštny komentár. Ak sa však chcete opýtať na detaily – kludne využite diskusiu pod článkom.

 

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.