Zaujímavá alternatíva dopravy v meste

Doprava ľudí či tovaru vyžaduje značné množstvo energie a v súčasnosti je to oblasť, ktorá sa najviac “bráni” konverzii na alternatívne a najmä obnoviteľné zdroje. V  množstve regiónov sa počet prostriedkov individuálnej dopravy zvyšuje na úkor dopravy hromadnej. Preto, okrem elektromobility, je prínosom “každý” pokrok smerom k znižovaniu spotreby ropných produktov.

Práve v v tejto oblasti sa objavil zaujímavý prostriedok – trojkolka Elio – www.eliomotors.com. Jej zásadná európska nevýhoda je, že bude zatiaľ dostupná iba v Spojených štátoch.

Čo to je Elio?

Podľa ich vlastnej stránky je to, v súlade s US legislatívou, motorka. Avšak pre normálneho človeka trojkolesové auto. Uvezie dvoch ľudí (za sebou), má iba jedny dvere na ľavej strane (pre úsporu výrobných nákladov) a podľa vyjadrení tých čo ho odskúšali aj výborné jazdné vlastnosti. Firma tvrdí, že má “všetky” veci čo normálne auto má mať: kúrenie a/alebo klimatizáciu, stierače, audio, plynový aj brzdový pedál. Mal by sa predávať s automatickou alebo manuálnou prevodovkou a benzínovým motorom 0,9 l objem. Pre hmotnosť vozidla 570 kg až dosť (zdroj: wikipedia).

Screen-shot-2014-02-25-at-3.50.48-PM

Má tieto vlastnosti:

  • 84 MPG na diaľnici
  • navrhnuté s najvyšším bezpečnostným štandardom
  • vyrobené v Amerike
  • cena: $6800

Kedže u nás sa spotreba neudáva v míľach na galón (MPG), ale v l/100 km, tak 84 MPG predstavuje 2,8 l/km. To je však pre diaľkovú prepravu (highway), pre mestskú premávku sa MPG zníži na 49 – 4,8 l/100 km.

Cena v USA je 6 800 dolárov a to je v dnešnom kurze 5 094 €. Bohužiaľ pri predaji v Európe bude tá cena asi o dosť vyššia, tak ako s mnohým iným tovarom. Ale v kategórii okolo 5 000 € by to bolo skvelé vozítko do a z práce.

Keď si predstavím koľko aut každé ráno vezie jedného, alebo dvoch, pasažierov do práce, tak potom takéto riešenia sa javí ako zaujímavé. Maximálna sľubovaná rýchlosť je 100 MpH – 160 km/h, podľa obrázkov a videí nemá problém ani so snehom a zimnou prevádzkou.

O tejto trojkolke písal napr. aj Forbes s nadpisom o ďalšej veľkej veci “The Tiny Three-Wheel Car That Could Be The Next Big Thing“. Aj keď by sa skôr patrilo písať veľkej malej veci.

Podľa FAQ samotnej firmy sú v niektorých štátoch USA pasažieri povinný i v tejto “motorke” nosiť prilbu. Celkovo treba povedať, že sa mi táto myšlienka páči, dokonca si viem predstaviť špeciálne parkovacie miesta, kde by sa zmestilo dvakrát viac Elio aut ako normálnych.

Ďalšie obrázky: www.eliomotors.com

reveal4 ELIO_STILLS.00 elio11_interior2

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.