Inšpirácia pre našich distribútorov energií

To, že Energetická (R)evolúcia mení energetiku je nesporné. Od prelomového obdobia 2008/2009 kedy začala zmena cien a správania v obnoviteľnej energetike a teda energetike celkovo.

Klasické energetické spoločnosti – u nás najmä regionálne distribučné – sa k tomuto trendu postavili klasicky a schizofrenicky. To znamená odmietavo a koristnícky. Vo väčšine prípadov tento trend odmietajú, snažia sa mu dávať prekážky. Ale pre seba ho “trochu” použili. Stred má svojich 10 MW inštalácií, na východe tiež majú nejaké inštalácie fotovoltiky a bioplynu.

Celkovo však použili bežný model odmietania a stavania prekážok. Vyzerá to ako keby si mysleli, že ak budú dostatočne dlho odmietať tak tento “chvíľkový trend” prejde. Používajú rovnakú techniku ako operátori pevných liniek, alebo centrálni dodávatelia tepla. Vôbec sa nechcú poučiť s decentralizačných technických trendov súčasnosti.

Aby som sa, ale dostal k naplneniu nadpisu: British Gas vytvoril tým so “socialným podnikaním” (social enterprises) na vybudovanie zásobnika slnečných projektov pre lokálne  komunity v hodnote  60 miliónov libier – britishgas.presscentre.com.

Toto je príklad, ktorým by sa mali súčasní obri (mamuti:-) vybrať, ak chcú mať z pohľadu 5 až 10 rokov nejakú slušnú budúcnosť. Namiesto hádzania prekážok sa k tomuto trendu pridať a začať formovať budúcnosť pozitívnym smerom.

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.