Hergen Haye: Ruský jadrový dizajn v Británii? Prečo nie!

Vládna stratégia Veľkej Británie ráta do budúcnosti aj s energiou z jadra. Záujem postaviť elektrárne na britskom území má viacero dodávateľov vrátane ruského Rosatomu. V prípade technológie VVER bude rozhodujúci verdikt nezávislého britského regulátora. Expert britského ministerstva pre energetiku a klimatické zmeny Hergen Haye si myslí, že ak Rosatom splní všetky podmienky, nie je vylúčené, že vo Veľkej Británii bude stáť aj reaktor s ruským dizajnom.


Hergen Haye na Stredoeurópskej konferencii o energetike (CEEC) v Bratislave

Rozvoj jadrovej energetiky v Británii ráta do roku 2030 s vybudovaním 16 GW inštalovaného výkonu. V súčasnosti zhruba pätina elektrickej energie v britskom energetickom mixe pochádza z jadra. No väčšina tamojších atómových elektrární je pred koncom svojej životnosti a v priebehu nasledujúceho desaťročia sa bude musieť odstaviť. Britská vláda preto musí riešiť otázku energetickej bezpečnosti a v druhom slede aj spoločné klimatické ciele EÚ, ktoré kladú dôraz na nízkouhlíkové technológie. Výstavba nových zdrojov si vyžiada investície v hodnote niekoľko sto miliónov britských libier.

Britský vládny kabinet si dal vypracovať analýzy, z ktorých vyplynulo, že jadrová energia predstavuje v porovnaní s obnoviteľnými zdrojmi konkurencieschopnejšiu a lacnejšiu technológiu. Výstavba posledného britského reaktora sa ale ukončila v roku 1995. Nového investora, ktorý sa dohodol s vládou na podmienkach, sa už podarilo nájsť. Londýn vlani podpísal zmluvu s francúzskou energetickou skupinou EDF, ktorá chce stavať dva jadrové reaktory tretej generácie. Elektráreň Hinkley Point C v Somersete je vôbec prvým jadrovým zdrojom v Európe, o ktorého postavení sa rozhodlo po havárii v japonskej Fukušime. Celková investícia sa odhaduje na 16 mld. libier. Ďalšie dva reaktory plánuje EDF v lokalite Sizewell.

Od britskej vlády ale investor požaduje na stanovené obdobie garantovanú výkupnú cenu za vyrobenú elektrinu, ktorá má ochrániť investíciu v súčasnom, podľa EDF zdeformovanom energetickom trhu. Európska komisia aktuálne skúma, či tzv. “contract for difference” nebude porušením pravidiel hospodárskej súťaže, ktoré sa v EÚ uplatňujú. Konečný verdikt Bruselu sa očakáva v lete.

Ruský plán o VVER na britskom území

Dlhodobú snahu presadiť sa na trhu vo Veľkej Británii má aj Rosatom. V posledných rokoch sa aktivita ruskej spoločnosti zintenzívnila. Ešte pred niekoľkými dekádami by podobné úvahy nemohli vzniknúť, dnes je situácia odlišná. Zástupca britského ministerstva tvrdí, že energetika je medzinárodný biznis a profil jadrovej energetiky môže tvoriť mozaika rôznych technológií. „V budúcnosti nie je vylúčené, že budeme využívať čínsku alebo ruskú jadrovú technológiu,“ uviedol Haye v rozhovore pre portál energia.sk.

O konkrétnych šanciach Rosatomu postaviť na britských ostrovoch elektráreň hovoril politik skôr opatrne. Rusi vlani podpísali memorandum o spolupráci s britským ministerstvo pre energetiku a klimatické zmeny. Nasledovali partnerské zmluvy so spoločnosťami Rolls-Royce a Fortum. „S Rosatomom vedieme dialóg,“ potvrdil prebiehajúce rokovania člen britského ministerstva.

O možnom úspechu ruského jadrového dizajnu podľa Hayea veľa napovie posudok britského regulátora. V súčasnosti prebiehajú prípravné práce pre udelenie licencie na výstavbu elektrárne typu VVER na území Veľkej Británie (tzv. Generic Design Assessment). Úlohou regulátora je posúdiť, do akej miery je VVER pre Britániu vhodná a bezpečná technológia. Ako zdôraznil Haye, ide o dlhodobý proces a rovnaký postup sa aplikuje na každého uchádzača bez rozdielu. „Momentálne sme v prvej fáze tejto cesty.  Uvidíme, kam sa dostaneme,“ uzavrel Haye.

© energia.sk, www.energia.sk 14. 1. 2014

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.