JAVYS: EÚ predĺži a zvýši podporu vyraďovania jadrových reaktorov

Európska únia (EÚ) na vyraďovanie jadrových reaktorov na Slovensku, v Litve a v Bulharsku po takmer dvojročnom vyjednávaní finálne schválila od 1. januára 2014 viac peňazí, no za prísnejších podmienok. Informovala o tom hovorkyňa Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) Agáta Staneková.

Slovensko podľa nej dostane od EÚ v rokoch 2014 až 2020 na vyraďovanie jadrovej elektrárne (JE) V1 v Jaslovských Bohuniciach (EBO) 225 miliónov eur, namiesto pôvodne plánovaných 115 miliónov eur.

Zdôraznila, že predstavitelia vlády SR, Ministerstva hospodárstva SR a spoločnosti JAVYS v posledných mesiacoch intenzívne pracovali na tom, aby jednotlivé orgány EÚ presvedčili o nevyhnutnosti pokračovania financovania vyraďovania JE V1 z európskych zdrojov, o účelnom a efektívnom nakladaní s európskymi prostriedkami v predchádzajúcom období a o tom, že spoločnosť JAVYS má jasnú víziu, stratégiu a v medzinárodne uznanej metodike spracovaný odhad celkových nákladov vyraďovania JE V1.

Litva získa podľa nej na vyraďovanie JE Ignalina 1 a 2 približne 450 miliónov eur, pričom pôvodný návrh bol 229 miliónov eur. Na vyraďovanie JE Kozloduj v Bulharsku vyčlenila EÚ 293 miliónov eur, čo je o 84 miliónov eur viac, ako plánovala. Celkovo sa tak podarilo spoločným úsilím všetkých troch krajín navýšiť sumu na vyradenie z pôvodných, Európskou komisiou navrhnutých 552 miliónov eur, na finálne potvrdených 969 miliónov eur.

Z uvedených rokovaní podľa Stanekovej teda vyšlo “najlepšie” Slovensko, ktorého percentuálne navýšenie je najvyššie a zároveň s ohľadom na odstavenú kapacitu dosiahlo najvyšší príspevok na megawatt odstaveného výkonu. “Ďalšou zmenou je predĺženie podpory vyraďovania na Slovensku a Litve o ďalšie tri roky, do roku 2020,” upozornila.

Podčiarkla, že na získanie financií z EÚ je však potrebné splniť množstvo podmienok, vrátane dodržiavania pravidiel Zmluvy o Euratome o jadrovej bezpečnosti, ďalšie rozpracovanie finančného plánu vyraďovania, ktorý zahŕňa všetky náklady a zdroje potrebné na bezpečné vyraďovanie a podrobnejšie rozpracovanie tzv. detailného plánu jednotlivých činností vyraďovania.

Poslaním a. s. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť je najmä prevádzkovanie, udržiavanie a vyraďovanie jadrových zariadení, nakladanie s vyhoreným jadrovým palivom, ako aj poskytovanie jadrových služieb v oblasti nakladania s rádioaktívnymi odpadmi. Jediným akcionárom spoločnosti je Ministerstvo hospodárstva SR.

Copyright © TASR 2014

Zdroj: www.energia.sk

Komentáre

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.